Danskernes adblockforbrug er steget med 107 procent: 3,4 millioner danskere har installeret en adblocker

I løbet af de seneste to år er antallet af danskere, der har installeret en adblocker, steget med 107 procent, viser en analyse fra markedsføringsbureauet AW media.

Artikel top billede

Antallet af danske internetforbrugere, der gerne vil undgå annoncer på nettet er fortsat stigende.

Det viser en analyse fra markedsføringsbureauet AW Media, der konkluderer, at antallet af internetbrugere, der har en adblocker installeret, er steget med 107 procent på blot to år.

Dermed har cirka 3,4 milloner danskere - eller hvad der svarer til 60 procent af alle danskere med en internetforbindelse - en adblocker installeret på minimum en af sine enheder.

Læs også: Google skovler milliarder ind på online-annoncer - hvorfor er selskabet så på vej med egen adblocker?

“Jeg tror, at en stor del af grunden er, at annoncørerne simpelthen er blevet for hidsige i kampen om at få fat i brugerne,” lyder forklaringen fra Glen Michaelsen, COO hos AW Media.

Analysen er foretaget blandt 1.124 danskere og har udover brugen af adblock også set på fordelingen af alder, køn og en række andre ting blandt brugerne.

Flere vil nægte brugere med adblock adgang

Ifølge AW Media betyder den stigende brug af adblockere, at flere virksomheder er nødt til at revurdere deres egen markedsføring online.

“Annoncørerne skal finde et leje, hvor annoncerne ikke falder i ét med tapetet, men heller ikke bliver så voldsomme, at det kun får en kortsigtet effekt,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Verdens største adblocker begynder at sælge 'acceptable' reklamer

Men han tror samtidig på, at vi kommer til at se en modreaktion fra nogle af de store nyhedsmedier og sociale medier.

De vil formentlig begynde at nægte brugere adgang, hvis man har installeret en adblocker på sin enhed.

De gratis websites kan nemlig ikke overleve, hvis antallet af brugere med en adblocker fortsætter, lyder vurderingen.

“Der er nogle af de store websites, der skal turde at tage skridtet fuldt ud og sige, at deres indhold ikke er synligt, hvis du har en adblocker installeret,” siger Glen Michaelsen og fortsætter:

“Men at være den første, der tager det skridt, kræver virkelig nogle store nosser, for at sige det lige ud. For det betyder i teorien, at man potentielt kan miste 60 procent af sine brugere,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Adblocker-krig: Open source-folk klar med løsning på Facebooks reklame-krav

Han understreger dog, at det ikke er sandsynligt, fordi langt de fleste kun har installeret en adblocker på deres computer og ikke på andre enheder.

Adblock giver falsk tryghed

I analysen har AW Media også spurgt, hvorfor brugerne af adblocker-tjenester har valgt at blokere for reklamerne på nettet.

Her svarer, måske ikke overraskende, 92 procent, at det er for at undgå reklamer. Men 26 og 17 procent svarer samtidig, at det også handler om henholdsvis en større sikkerhed og om at beskytte sit privatliv på nettet.

Men det er en falsk tryghed og et udtryk for teknisk uvidenhed, mener Glen Michaelsen.

Læs også: Mozilla giver dig mulighed for at se, om du er blevet hacket med nyt Firefox-værktøj

“Mange tænker nok at, hvis de installerer en adblocker, så forhindrer det at mine data bliver indsamlet og ”misbrugt” til annoncering. Men brugerne ved desværre ikke, at det ikke er tilfældet,” siger han.

Mængden af data der bliver indsamlet om dig vil nemlig stadig være den samme i langt de fleste tilfælde.

“Selvfølgelig vil de her brugere opleve, at deres data bliver misbrugt mindre, men i virkeligheden er det bare fordi, at de ikke ser hvordan de bliver misbrugt,” siger Glen Michaelsen.

Læs også: Ny undersøgelse: Hver tredje vil hellere betale til ransomware end opgradere sikkerheden

Respekt for brugerne

Løsningen på den store stigning i antallet af brugere, der gerne vil slippe for reklamer, er ifølge AW Media en mere intelligent markedsføring.

“Man skal ikke tro, at det her handler om at blive endnu mere aggressiv for at få fat i de 40 procent, der ikke bruger en adblocker,” siger Glen Michaelsen og fortæstter:

“Det handler om, at man skal have respekt for al den data man kan indsamle og alle de muligheder det giver, hvis man vil blive ved med at have dem.”

Du kan læse hele undersøgelsen fra AW-media her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S