Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Udelukkelse af Huawei kan få ‘alvorlige konsekvenser’ for den globale udvikling af 5G, lyder det advarende fra kinesisk udsending i EU.

Artikel top billede

Den seneste tids udelukkelse af kinesiske Huawei som leverandør af central 5G-infrastruktur i en række vestlige lande, kan få ‘alvorlige konsekvenser’.

Sådan lyder det fra Kinas EU-ambassadør Zhang Ming skriver Financial Times.

Ambassadøren advarer om, at bestræbelserne på at begrænse det kinesiske engagement i europæiske 5G-projekter kan få ‘alvorlige konsekvenser’ for den globale økonomi og det videnskabelige samarbejde mellem EU og Kina.

“Det er ikke gavnligt at udsprede sladder, diskriminere, presse, tvinge eller spekulere mod andre,” siger han til avisen.

Hans bemærkninger falder efter, at Huawei for alvor er kommet under pres med vestlige beskyldninger om, at selskabet er en form for forlænget arm for den kinesiske regering.

EU overvejer for tiden at stramme sikkerhedskravene til kinesiske teknologi-selskaber på netop denne baggrund.

Frygt for spionage

Det har udløst frygt for, at Huawei - der er blandt verdens største netværks-leverandører - vil kunne anvende sit 5G-udstyr til at spionere mod vestlige lande og sende oplysningerne til Kina.

Zhang Ming mener på Kinas vegne, at historierne er opdigtede og afviser alle beskyldningerne.

“I øjeblikket gør mange sig anstrengelser for at fabrikere en sikkerhedshistorie om Huawei. Jeg mener ikke, at denne historie har noget at gøre med sikkerhed,” siger han.

Ifølge ham vil udelukkelse af kinesiske teknologi-selskaber få konsekvenser, fordi supply- og værdikæderne i det globale 5G-marked er tæt sammenviklede.

Derfor kan man ikke ‘kunstigt og med overlæg’ skære gennem markedet, siger han.

Zhang Ming siger til avisen, at Kina vil søge dialogens vej og appellerer til EU om at henholde sig til det, som han kalder for en ‘regel-baseret global orden.’

“Jeg mener ikke, at protektionisme er en god løsning. Vi bør samarbejde,” siger han.

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S