Atea vinder kommunal software-aftale på op mod en halv milliard kroner

Atea skal under SKI fra 1. april 2019 levere software til de danske kommuner i en rammeaftale med en værdi på omkring en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Atea bliver eneleverandør af software til 66 danske kommuner, der er tilmeldt SKI-rammeaftalen 50.49 Standardsoftware, meddeler SKI her.

SKI havde modtaget tre tilbud på udbuddet, der er blevet gennemført som miniudbud under rammeaftalen 02.06.

Det drejer sig om levering af Microsoft-produkter til de tilmeldte kommuner over de kommende tre år

Kommunerne er forpligtede til at købe for minimum et i forvejen meddelt beløb via aftalen, og dermed er Atea sikret en væsentlig omsætning på aftalen.

“Markedet for standardsoftware er i kraftig udvikling. I takt med at softwareprodukter flytter i ”skyen” og får mere og mere funktionalitet, bliver de ofte også dyrere. Vi har derfor - i samarbejde med kunder og marked - fået udviklet fire nye cloud-produktpakker med tilpasset funktionalitet til aftalen,” lyder det fra SKI.

Indkøbsorganisationen meddeler, at de nye pakker er tilpasset de ønsker og krav, som giver værdi i en kommunal softwarestrategi.

“På den måde får kommunerne også ny funktionalitet på blandt andet sikkerhedsområdet, uden at skulle betale for features de ikke har brug for. Der forventes lavere priser på de tilpassede SKI-pakker sammenlignet med køb af tilsvarende standard-cloud-licenspakker,” hedder det.

Atea vandt lige før jul et lignende udbud om levering af Microsoft-produkter til Region Sjælland og Region Syddanmark

Det kan dulæse mere om her: Atea skal levere Microsoft-licenser for tre-cifrede millionbeløb til danske regioner.

Atea kalder ordren for en ‘betydelig aftale’ og betegner sig selv som ‘markedsførende’ inden for levering af Microsoft-konvertibelt software til det offentlige.

Læs også:

Apple afbryder samarbejde med Atea som følge af bestikkelsesdom: Mister status som autoriseret forhandler

Atea skal levere Microsoft-licenser for tre-cifrede millionbeløb til danske regioner

'Dybt forarget' minister vil stramme udbudsregler efter Atea-sagen: Bestikkelsesdømte virksomheder skal udelukkes fra udbud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Business Cloud Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job