Tele-gigant sætter Huawei-udrulning på pause i hele Europa

Telekæmpen Vodafone sætter al udrulning af Huawei-udstyr i centrale dele af infrastrukturen på pause i hele Europa.

Artikel top billede

Telegiganten Vodafone trækker bremsen for al udrulning af 5G-netværksudstyr fra kineiske Huawei i de centrale dele af infrastrukturen i Europa, skriver BBC.

Vodafone vil først igen eventuelt sætte gang i udrulningen igen, når de vestlige lande har fundet en løsning på de sikkerheds-bekymringer, der har været rejst omkring Huaweis 5G-udstyr i den seneste tid.

Huawei har kategorisk afvist beskyldningerne, og der er da heller aldrig blevet ført konkret bevis for, at Huawei skulle spionere via netværksudstyret.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Vodafones topchef, Nick Read, siger til BBC, at debatten er alt for simplificeret og forenklet.

Alligevel vælger Vodafone altså at stoppe udrulningen af 5G-udstyr fra Huawei.

“Vi har besluttet at sætte Huawei på pause i vores kernesystemer og engagere os i arbejdet med de forskellige myndigheder og regeringer og Huawei for at få afklaret situationen,” siger han.

Kernesystemerne omfatter al udstyr i datacentre samt alle de dele af infrastrukturen, som Vodafone anvender til at forbinde kunder med hinanden og internettet, som det hedder.

Nick Read tilføjer, at Huawei efter hans opfattelse er ‘meget åben og arbejder hårdt [for at få en afklaring, red].’

Afklaringen skal afdække præcist hvilket udstyr, som Vodadone vil kunne anvende, og hvilket udstyr der vil være lagt restriktioner af en eller anden ned over.

Huawei er en af verdens tre store leverandører af tele-infrastruktur. De øvrige to er Ericsson og Nokia.

I Europa sidder Huawei på omkring 35 procent af markedet.

Til BBC meddeler Huawei, at det gennem mange år har været strategisk partner med Vodafone, og at selskabet er ‘fokuseret på at understøtte Vodafones udrulning af 5G, hvoraf core udgør en lille del.’

Læs også:

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Huawei truer med at trække sig ud af vesten: Vil flytte forretning til lande, hvor man føler sig velkommen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse