USA kræver Huawei-boss udleveret: Rejser tiltale mod Huawei

USA åbner formelt sag mod Huawei for sanktions-forbrydelser og kræver selskabets CFO udleveret til retsforfølgelse.

Artikel top billede

USA åbner nu formelt sager mod kinesiske Huawei, som USA nu vil retsforfølge.

Det amerikanske justitsministerium rejser således nu tiltale mod både Huawei og selskabets CFO, Meng Whanzhou, der er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei.

USA beskylder Huawei for bevidst at have arbejdet for at omgå de sanktioner, som USA har nedlagt mod handel med Iran, ved at handle med Iran via et datterselskab.

Samtidig rejser USA i en anden sag tiltale mod Huawei for at have stjålet og kopieret robot-teknologi fra amerikanske T-Mobile.

I denne sag bedyrer Huawei, at parterne indgik forlig i 2017.

Huawei-CFO Meng Whanzou blev anholdt 1. december i Canada, hvor hun siden har siddet varetægtsfængslet.

Ifølge CNCB kræver USA hende nu formelt udleveret til retsforfølgelse i USA.

Huawei erklærer sig ‘skuffet’ over tiltalterne. Selskabet peger på, at det har forsøgt at drøfte sagerne med de amerikanske myndigheder, men den fremstrakte hånd ‘blev afvist uden begrundelse,’ lyder det fra Huawei.

“Selskabt [Huawei, red] afviser, at det eller dets datterselskaber har begået nogen af de påståede overtrædelser. Det kender ikke til nogen overtrædelser begået af Fr. Meng og er overbevist om, at det amerikanske retssystem vil nå til samme konklusion,” lyder det fra Huawei.

Tidligere har den kinesiske teknologikæmpe ZTE været ramt af en lignende sag, der endte med at true selskabet på livet.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læs også:

Huaweis danske topchef sender brev til Folketinget efter hård kritik: “I kan stole på Huawei”

Kinesisk udsending til EU: Udelukkelse af Huawei kan få 'alvorlige konsekvenser' for 5G

Huawei truer med at trække sig ud af vesten: Vil flytte forretning til lande, hvor man føler sig velkommen

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos