Danske robotvirksomheder skal skynde sig: Har et kort vindue til at ramme Kina

Kina buldrer frem med en fart, der gør, at de succesfulde danske robotvirksomheder skal skynde sig, hvis de skal nå at få fodfæste på det kinesiske kæmpemarked.

Artikel top billede

Den succesfulde danske robot-industri skal skynde sig, hvis de skal nå at få fodfæste på det boomende kinesiske marked, der i dag suger mere end hver tredje industrirobot til sig, skriver Finans.

Budskabet kommer fra forfatter Christina Boutrup, som har skrevet en bog om den store tech-revolution i Kina.

Hun henviser til, at Kina har et erklæret mål om at ville være førende i verden inden for robotteknologi i 2025. Og det skal tages meget seriøst.

Til Finans siger en række af robotvirksomhedernes ledelser, at de er opmærksomme på udfordringen, og at de opfordrer til, at de små danske virksomheder tænker strategisk og udnytter mulighederne i Kina.

“For mange af dem, der har et produkt, der er interessant for det kinesiske marked, giver det mening at arbejde sammen med en kinesisk investor, der kan være med til at bringe deres produkt ud på det kinesiske marked,” siger Mikkel Christoffersen, business manager i Odense Robotics.

Læs også:

Mangel på arbejdskraft kan tvinge Universal Robots væk fra Danmark: "Vores ejere er ikke religiøse med, hvor vi skal ligge henne"

Fynske robotvirksomheder begejstrer Silicon Vally-sværvægter: Vil etablere ny dansk venturefond på to milliarder kroner

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til tekniske projekter og arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S