Dansk top-CIO lader it-folkene slås om pengene i sin egen version af 'Løvens Hule': "Jeg lover dig for, at du giver folk et incitament for at være kreative"

Hvis du vil have penge til at udvikle noget hos Bankdata, kræver det, at du tør bevæge dig ind i "Løvens Hule". CIO Morten Gade bruger det populære tv-program som værktøj til at fremme kreativiteten og idérigdommen hos medarbejderne. "Der er direkte adgang til dem, der sidder med pengene," siger han.

Artikel top billede

Foto: Computerworld

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Morten Gade's opskrift på, hvordan du kan bruge Løvens Hule som værktøj i din organisation
  • Et unikt indblik i en af landets dygtigste CIO'ers governance-model.
1.702
8:45 min
Med lidt anspændte miner stiller folkene med idéen sig op foran det kritiske panel. Nu gælder det.

De næste 15-20 minutter bliver afgørende for, om der bliver givet penge til projektet, de allerede har knoklet for i mange timer.

Det fleste

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS