Derfor ændrer NNIT selskabets struktur dramatisk: "Før det her gik galt, ville jeg ændre organisationen"

Interview: NNIT har fastlagt den kurs, der skal øge væksten hos selskabet frem mod 2022. Den nye kurs betyder også store ændringer i selskabets struktur. "Den interne opfattelse i NNIT er ikke, at vi er sådan nogle jubeltosser, der er heldige," siger topchef Per Kogut.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i NNIT's 2022-strategi
  • Bliv klogere på hvorfor Per Kogut mener, at han ændret strukturen i selskabet, før det er gået galt
  • Indsigt i hvilke udfordringer NNIT-bossen ser som de største for at kunne eksekvere på den nye strategi
  • Se hvordan de mange nye kontrakter, NNIT har indgået, påvirker selskabet
1.157
6 min
NNIT har lanceret selskabets strategi frem imod 2022.

Det overordnede budskab er, at virksomheden kontinuerligt skal øge væksten i de kommende år, hvilket blandt andet skal ske via internationale opkøb.

Den nye strategi ændrer også selskabets struktur dramatisk.

Fra 1. marts smelter flere forretningsdele sammen, så selskabet fremover kun kommer til at bestå af de to forretningsenheder Life Science og Private & Public.

Samtidig udvides selskabets øverste ledelse med Søren Østergaard, der i de seneste par år har været selskabets chef i Kina.

Ændringerne sker for at accellerere innovation og øge virksomhedens kundefokus, men betyder det, at selskabet ikke har taget sig tilstrækkeligt af kunderne hidtil?

Topchef i NNIT Per Kogut slår over for Computerworld fast,

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

API-udvikler til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S