Morgen-briefing: Danfoss bygger ny fabrik fyldt med robotter fra Odense / Teracom køber konkurrent i Danmark / Microsoft ramt af chipmangel

Morgen-briefing: Danfoss bygger ny fabrik fyldt med robotter fra Odense / Teracom køber konkurrent i Danmark / Microsoft ramt af chipmangel / Google nu også ramt af Apples vrede, som Facebook fik at føle forleden

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings fra Computerworld. Her ugens sidste hurtige it-nyhedsoverblik.

Danfoss bygger ny fabrik fyldt med robotter fra Odense

Danfoss er i sving med at bygge Danmarks første fabrik, hvor robotter stort set står for alt i produktionen, skriver Finans.

Fabrikken skal producere en ny type frekvensomformere, som for første gang i Danfoss’ historie er designet til kun at blive produceret af robotter. Danfoss har masser af robotter involveret i produktionen i forvejen, men det er første gang, et nyt produkt er på vej, som ikke skal samles af en operatør.

Den nye fabrik i Graasten er blevet til i tæt samarbejde med blandt andet den fynske robotklynge, som Danfoss gerne vil have et endnu tættere samarbejde med.

Teracom køber konkurrent i Danmark

Selskabet Teracom, der udvikler såkaldt missionkritiske kommunikatinsnetværk, har købet Relacoms danske datterselskab, som har samme forretningsområde.

Relacom har mange års erfaring med konstruktion og installation af blandt andet mobil–og beredskabsnet, radiolinks og fibernet og skal blandt andet også bidrage til at etablere det kommende 5G mobilnet i Danmark.

“Vi driver i dag både Kystradioen og Falcks kommunikationsnet, som begge er landsdækkende netværk, og tilkøbet af Relacom styrker vores muligheder for at påtage os flere opgaver med etablering og drift af beredskabsnetværk i Danmark”, siger Martin Løbel, CEO i Teracom Danmark i en pressemeddelelse.

Microsoft ramt af chipmangel

Microsofts hardwareforretning lider under en aktuel mangel på chip på markedet, skriver Wall Street Journal ifølge Børsen

Chipmanglen ramte salget allerede i sidste kvartal af 2018 og betød et fald i omsætningen på fem procent, og den negative påvirkning af salget vil formentlig fortsætte i de kommende måneder.

Google nu også ramt af Apples vrede, som Facebook fik at føle forleden

I går kunne vi fortælle, at Facebooks udviklere pludselig ikke kunne køre betaversioner af Facebooks apps og andre interne apps på Apples iOS.

Årsagen var, at Facebook havde forbrudt sig mod Apples betingelser for den type adgang ved at installere såkaldte researchapps på brugeres Apple-telefoner for at tracke teenagere.

Nu er også Google ramt af samme type begrænsninger, skriver BBC. Angiveligt fordi Google har udført samme type markedsundersøgelser som Facebook.

Hos Google er det interne iOS-apps, som med et slag blev ubrugelige. Ifølge BBC er Google i dialog med Apple for at genoprette situationen.

Facebooks særlige adgang til at køre iOS-apps blev genoprettet i går efter at have været ude af drift i over et døgn, skriver BBC.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S