Samsung klar med 1TB smartphone-chip: Snart vil du kunne lagre to års musik på din smartphone

Samsung er klar med den første smartphone-chip, der kan rumme 1TB musik, video og filer. Selskabet forventer kæmpe efterspørgsel.

Artikel top billede

Om tre uger åbner Mobile World Congress i Barcelona, og her vil Samsung præsentere selskabets første 1TB storagechip til smartphones.

Den nye storage-chip er færdigudviklet og klar til masseproduktion, og det ventes, at Samsung i første omgang vil anvende den i Galaxy S10+, som Samsung forventes at præsentere på Mobile World Congress i slutningen af februar.

Angiveligt har den nye eUFS-chip samme fysiske størrelse som Samsungs nuværende 512GB storage-chip.

Ifølge Samsung vil den nye flash-baserede 1TB-chip kunne både skrive og læse data langt hurtigere end tidligere chip.

“1TB eUFS ventes at komme til at spille en vigtig rolle i bestræbelserne på at skabe en mere notebook-lignende bruger-oplevelse i næste generation af mobile enheder,” lyder det fra Samsung.

Forbrugernes forventninger og krav til smartphones-storage er støt stigende: De forventer mere og mere plads i takt med, at apps, spil, videoer og andet pladskrævende indhold anvendes mere om mere.

Med 1TB storage vil en smartphone have plads til mere end 18.000 timers musik i MP3-format - altså mere end to års uafbrudt streaming.

Er man til video i superformat, vil 1TB kunne rumme næsten et døgns video i 4K-format-

Samsung er storleverandør af chip til andre smartphone-producenter, som ventes at ville være meget interesserede i den nye 1TB-storagemulighed.

Selskabet planlægger derfor at skrue op for produktionen af chippen, der fremstilles på Samsungs fabrik i Pyeingtaek i Sydkorea.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse