Samsung klar med 1TB smartphone-chip: Snart vil du kunne lagre to års musik på din smartphone

Samsung er klar med den første smartphone-chip, der kan rumme 1TB musik, video og filer. Selskabet forventer kæmpe efterspørgsel.

Artikel top billede

Om tre uger åbner Mobile World Congress i Barcelona, og her vil Samsung præsentere selskabets første 1TB storagechip til smartphones.

Den nye storage-chip er færdigudviklet og klar til masseproduktion, og det ventes, at Samsung i første omgang vil anvende den i Galaxy S10+, som Samsung forventes at præsentere på Mobile World Congress i slutningen af februar.

Angiveligt har den nye eUFS-chip samme fysiske størrelse som Samsungs nuværende 512GB storage-chip.

Ifølge Samsung vil den nye flash-baserede 1TB-chip kunne både skrive og læse data langt hurtigere end tidligere chip.

“1TB eUFS ventes at komme til at spille en vigtig rolle i bestræbelserne på at skabe en mere notebook-lignende bruger-oplevelse i næste generation af mobile enheder,” lyder det fra Samsung.

Forbrugernes forventninger og krav til smartphones-storage er støt stigende: De forventer mere og mere plads i takt med, at apps, spil, videoer og andet pladskrævende indhold anvendes mere om mere.

Med 1TB storage vil en smartphone have plads til mere end 18.000 timers musik i MP3-format - altså mere end to års uafbrudt streaming.

Er man til video i superformat, vil 1TB kunne rumme næsten et døgns video i 4K-format-

Samsung er storleverandør af chip til andre smartphone-producenter, som ventes at ville være meget interesserede i den nye 1TB-storagemulighed.

Selskabet planlægger derfor at skrue op for produktionen af chippen, der fremstilles på Samsungs fabrik i Pyeingtaek i Sydkorea.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS