Regeringen på vej med nye krav om dataetik til virksomheder

En række nye initiativer skal øge danske virksomheders fokus på data-etik. Blandt andet skal store virksomheder fremover redegøre for deres data-politik i regnskaberne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De danske virksomheder skal være mere digitalt ansvarlige, lyder det fra regeringen, der nu med otte initiativer til ‘fremme virksomhedernes digitale ansvarlighed,’ som det hedder.

Blandt andet vil regeringen indføre lovkrav om, at de store danske virksomheder redegør for deres data-etiske politik i deres årsregnskaber.

Hertil kommer, at regeringen vil indføre et såkaldt dataetisk mærke, der skal skabe gennemsigtighed for forbrugerne og gøre det attraktivt for virksomheder at håndtere data ansvarligt.’

Med det mærke skal det således gøres nemmere for forbrugerne at vælge virksomheder, der har styr på dataetikken, hedder det.

Dataetisk råd

For at understøtte arbejdet med at fremme dataetik, vil regeringen nedsætte et dataetisk råd, der diskutere problemstillingert og data-etiske dilemmaer.

“Hvis vi skal bruge data til at styrke velfærden, er vi også nødt til løbende at adressere de etiske problemstillinger og bekymringer, der dukker op. Blandt andet derfor nedsætter vi et Dataetisk Råd. Det kan være med til at kvalificere samfundsdebatten og komme med anbefalinger til, hvordan vi bruger data ansvarligt og tillidsfuldt i både den offentlige og den private sektor,” lyder det fra innovationsminister Sophie Løhde (V).

Justistminister Søren Pape Poulsen (K) peger på, at rådet bliver et vigtigt forum for debat i ‘forholdet mellem mulighederne ved anvendelse af nye teknologier og borgernes retsssikkerhed.’

“Målet er, at de mange fordele, som brugen af data medfører, udvikles og understøttes på en måde, der sikrer en ansvarlig brug af data,” siger han.

Regeringen nedsatte for et lille års tid siden en dataetisk ekspertgruppe, hvis arbejde i høj grad ligger til grund for de dataetiske anbefalinger.

Ekspertgruppen har bestået af formand Christiane Vejlø (iværksætter), Gregers Wedell-Wedelssborg (CEO i Matas), Pernille Erenbjerg (CEO i TDC), Erik David Johnson (chef for Netcompanys Videncenter for Cognitivie Computing), Steen Rasmussen (forsker), Thomas Madsen-Mygdal (iværksætter), Thomas Damkjær Petersen (formand i IDA), Gry Hasselbalch (forsker og forfatter), Henrik Iskov Christensen (robot-forsker), Mikkel Holm Sørensen (forsker og forfatter), Morten Primdahl (Zendesk) og Alice Borgen (ekspert i AI i IBM).

Du finder de otte dataetiske initiativer fra regeringen her: Dataetiske tiltag for erhvervslivet

Læs også:

Er du klar til de næste trin på den dataetiske dagsorden? Det er oplagt at bruge GDPR som springbræt

Softwarerobotter vender op og ned på mange kollegers arbejdsliv: Er du klar til at levere robotledelse?

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse