Googles moderselskab Alphabet skovler penge ind - men tårnhøje omkostninger vækker bekymring

Googles moderselskab, Alphabet, skovler penge ind. Men selskabets pengeforbrug stiger også eksplosivt.

Artikel top billede

Der er godt sug i pengetanken hos Googles moderselskab, Alphabet, hvis omkostninger i fjerde regnskabskvartal er steget med hele 26 procent i forhold til det samme kvartal et år tidligere.

Det vækker nogen bekymring hos investorerne, som ikke er sikre på, at de kraftigt øgede omkostninger vil kunne få indtjeningen til at stige med samme hast.

Så selv om Alphabet oplever forrygende vækst, er selskabets aktiekurs dykket med mere end tre procent i kølvandet på regnskabet.

Det viser, at Alphabet i fjerde kvartal brændte i alt 31,07 milliarder dollar af på forbrug af den ene og den anden art.

Omkostningerne er steget blandt andet fordi Alphabet har hyret mange nye folk til især cloud computing-division.

Desuden har selskabet skruet kraftigt op for markedsføringen for selskabets consumerdevices samt de nye YouTube-abonnementer, ligesom selskabet har investeret heftigt i bygninger i Silicon Valley og New York.

Alphabets capex - altså penge brugt på drift og vedligehold af faste aktiver - er steget med hele 64 procent, og Alphabet forventer, at capex vil stige yderligere i år i takt med, at det investerer i det, som kaldes for ‘long term bets’ i blandt andet AI og hardware.

Alphabet skovler ellers penge ind. Selskabets omsætning er i kvartalet steget med 22 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere til 39,28 milliarder dollar.

Hele 83 procent af omsætningen henter Alphabet hjem på Googles annonce-maskine.

Indtjeningen i kvartalet landede på 8,95 milliarder dollar. I det tilsvarende kvartal et år tidligere, tabte Alphabet tre milliarder dollar.

Du finder Alphabets kvartalsregnskab her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job