Netcompany på trapperne med stort opkøb: Er i gang med forhandlinger

Netcompany i gang med at forhandle opkøb af nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed. Købet ventes at øge den samlede omsætning med op mod en kvart milliard kroner.

Artikel top billede

Netcompany er i gang med at forhandle om opkøb af en endnu unavngiven it-virksomhed.

Det meddeler det børsnoterede selskab i forbindelse med offentliggørelsen af dets årsregnskab for 2018, som du kan læse mere om her: Netcompanys omsætning vokset med 45 procent på et år - runder to milliarder: "Vi har med vilje bremset vores vækst i Danmark i anden halvdel af 2018"

Netcompany har netop underskrevet et såkaldt letter of intent, der giver det eneret til at forhandle om et opkøb af det pågældende selskab-

Netcompany vil ikke løfte sløret for hvilket firma, det drejer sig om, men meddeler dog, at der er tale om en nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed inden for system-udvikling.

Det pågældende selskab har hovedkvarter i et af de lande, som Netcompany for tiden sigter efter at ekspandere i, det vil sigen Holland, Finland eller Sverige.

Parterne er allerede enige om de overordnede linier i handlen og er nu i gang med den detaljerede gennemgang - due diligence - samt med forhandlinger om de sidste detaljer i opkøbet.

“Opkøbet er led i Netcompanys strategi om at gennemføre udvalgte opkøb i markeder med en avanceret digitaliserings-agenda,” lyder det fra Netcompany.

Selskabet forventer, at opkøbet ‘vil styrke positionen i Nordeuropa og understøtte bestræbelserne mod at blive Nordeuropas førende it-service-leverandør,’ som det hedder.

Parterne forventer, at handlen falder endeligt på plads inden sommerferien.

Falder handlen på plads, venter Netcompany, at omsætningen i 2019 vil stige med omkring 10 procent.

Selskabet forventer en samlet omsætning på omkring 2,4 milliarder kroner i 2019, hvilket altså vil sige, at det pågældende opkøbsemne vil bidrage med en omsætning i omegnen af en kvart milliard kroner.

“Forhandlingerne pågår, og det er ikke sikkert, at handlen vil blive gennemført,” lyder det fra Netcompany.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job