Netcompany på trapperne med stort opkøb: Er i gang med forhandlinger

Netcompany i gang med at forhandle opkøb af nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed. Købet ventes at øge den samlede omsætning med op mod en kvart milliard kroner.

Artikel top billede

Netcompany er i gang med at forhandle om opkøb af en endnu unavngiven it-virksomhed.

Det meddeler det børsnoterede selskab i forbindelse med offentliggørelsen af dets årsregnskab for 2018, som du kan læse mere om her: Netcompanys omsætning vokset med 45 procent på et år - runder to milliarder: "Vi har med vilje bremset vores vækst i Danmark i anden halvdel af 2018"

Netcompany har netop underskrevet et såkaldt letter of intent, der giver det eneret til at forhandle om et opkøb af det pågældende selskab-

Netcompany vil ikke løfte sløret for hvilket firma, det drejer sig om, men meddeler dog, at der er tale om en nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed inden for system-udvikling.

Det pågældende selskab har hovedkvarter i et af de lande, som Netcompany for tiden sigter efter at ekspandere i, det vil sigen Holland, Finland eller Sverige.

Parterne er allerede enige om de overordnede linier i handlen og er nu i gang med den detaljerede gennemgang - due diligence - samt med forhandlinger om de sidste detaljer i opkøbet.

“Opkøbet er led i Netcompanys strategi om at gennemføre udvalgte opkøb i markeder med en avanceret digitaliserings-agenda,” lyder det fra Netcompany.

Selskabet forventer, at opkøbet ‘vil styrke positionen i Nordeuropa og understøtte bestræbelserne mod at blive Nordeuropas førende it-service-leverandør,’ som det hedder.

Parterne forventer, at handlen falder endeligt på plads inden sommerferien.

Falder handlen på plads, venter Netcompany, at omsætningen i 2019 vil stige med omkring 10 procent.

Selskabet forventer en samlet omsætning på omkring 2,4 milliarder kroner i 2019, hvilket altså vil sige, at det pågældende opkøbsemne vil bidrage med en omsætning i omegnen af en kvart milliard kroner.

“Forhandlingerne pågår, og det er ikke sikkert, at handlen vil blive gennemført,” lyder det fra Netcompany.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S