Netcompany på trapperne med stort opkøb: Er i gang med forhandlinger

Netcompany i gang med at forhandle opkøb af nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed. Købet ventes at øge den samlede omsætning med op mod en kvart milliard kroner.

Artikel top billede

Netcompany er i gang med at forhandle om opkøb af en endnu unavngiven it-virksomhed.

Det meddeler det børsnoterede selskab i forbindelse med offentliggørelsen af dets årsregnskab for 2018, som du kan læse mere om her: Netcompanys omsætning vokset med 45 procent på et år - runder to milliarder: "Vi har med vilje bremset vores vækst i Danmark i anden halvdel af 2018"

Netcompany har netop underskrevet et såkaldt letter of intent, der giver det eneret til at forhandle om et opkøb af det pågældende selskab-

Netcompany vil ikke løfte sløret for hvilket firma, det drejer sig om, men meddeler dog, at der er tale om en nordeuropæisk konsulent- og softwarevirksomhed inden for system-udvikling.

Det pågældende selskab har hovedkvarter i et af de lande, som Netcompany for tiden sigter efter at ekspandere i, det vil sigen Holland, Finland eller Sverige.

Parterne er allerede enige om de overordnede linier i handlen og er nu i gang med den detaljerede gennemgang - due diligence - samt med forhandlinger om de sidste detaljer i opkøbet.

“Opkøbet er led i Netcompanys strategi om at gennemføre udvalgte opkøb i markeder med en avanceret digitaliserings-agenda,” lyder det fra Netcompany.

Selskabet forventer, at opkøbet ‘vil styrke positionen i Nordeuropa og understøtte bestræbelserne mod at blive Nordeuropas førende it-service-leverandør,’ som det hedder.

Parterne forventer, at handlen falder endeligt på plads inden sommerferien.

Falder handlen på plads, venter Netcompany, at omsætningen i 2019 vil stige med omkring 10 procent.

Selskabet forventer en samlet omsætning på omkring 2,4 milliarder kroner i 2019, hvilket altså vil sige, at det pågældende opkøbsemne vil bidrage med en omsætning i omegnen af en kvart milliard kroner.

“Forhandlingerne pågår, og det er ikke sikkert, at handlen vil blive gennemført,” lyder det fra Netcompany.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS