SKI på vej med to nye stor-udbud til skole-it og telebranchen

SKI er på vej med to nye udbud til skole-områder og telebranchen

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

SKI er på vej med to nye udbud, nemlig et udbud om levering af digitale læremidler til folkeskolen samt et udbud om samlet levering af netværks-løsninger til det offentlige.

Til ITWatch siger SKI-direktør Signe Lynggaard Madsen, at de to udbud kommer til ‘at fylde rigtigt meget’ i SKI i det kommende år.

Udbuddet om de digitale læremidler kommer efter, at undervisningsminister Merete Riisager (LA) i maj 2018 sagde til Computerworld, at hun var bekymret over det snævre felt af leverandører af digitale undervisningsmidler, som kommuner og skoler i dag kan anvende.

Det kan du læse mere om her: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

En lille gruppe forlag som Gyldendal, Clio og Alinea har i dag udviklet pakkeløsninger, der giver kommunerne mulighed for at købe adgang til deres fagportaler, som dækker alle skolens fag. Og det er noget, som mange kommuner i dag benytter sig af.

“Det fastfryser jo markedet. Og desuden vil det ødelægge lærernes metodefrihed, hvis de ikke har noget at vælge imellem,” sagde Merete Riisager dengang til Computerworld.

Signe Lynggaard Madsen fra SKI siger nu, at SKI med udbuddet vil introducere et dynamisk indkøbssystem for skolerne med en slags åben kvalifikationsliste.

På telesiden går SKI i gang med at arbejde på nyt udbud på netværks-områder, hvor Nianet i dag er leverandør.

“Jeg har svært ved at forestille mig, at én leverandør skal levere til alle. Man kan sagtens forestille sig, at vi får forskellige leverandører i de enkelte regioner og kommuner. Men det afhænger selvfølgelig af det videre afdækningsbehov og den strategi for udbuddet, vi fastlægger med de offentlige parter,” siger Signe Lynggard Madsen til ITWatch.

Læs også:

Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

Undervisningsministeriet klar med listen: Disse 46 folkeskoler skal indføre it som forsøgsfag - begynder allerede til januar

Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S