SKI på vej med to nye stor-udbud til skole-it og telebranchen

SKI er på vej med to nye udbud til skole-områder og telebranchen

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

SKI er på vej med to nye udbud, nemlig et udbud om levering af digitale læremidler til folkeskolen samt et udbud om samlet levering af netværks-løsninger til det offentlige.

Til ITWatch siger SKI-direktør Signe Lynggaard Madsen, at de to udbud kommer til ‘at fylde rigtigt meget’ i SKI i det kommende år.

Udbuddet om de digitale læremidler kommer efter, at undervisningsminister Merete Riisager (LA) i maj 2018 sagde til Computerworld, at hun var bekymret over det snævre felt af leverandører af digitale undervisningsmidler, som kommuner og skoler i dag kan anvende.

Det kan du læse mere om her: Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

En lille gruppe forlag som Gyldendal, Clio og Alinea har i dag udviklet pakkeløsninger, der giver kommunerne mulighed for at købe adgang til deres fagportaler, som dækker alle skolens fag. Og det er noget, som mange kommuner i dag benytter sig af.

“Det fastfryser jo markedet. Og desuden vil det ødelægge lærernes metodefrihed, hvis de ikke har noget at vælge imellem,” sagde Merete Riisager dengang til Computerworld.

Signe Lynggaard Madsen fra SKI siger nu, at SKI med udbuddet vil introducere et dynamisk indkøbssystem for skolerne med en slags åben kvalifikationsliste.

På telesiden går SKI i gang med at arbejde på nyt udbud på netværks-områder, hvor Nianet i dag er leverandør.

“Jeg har svært ved at forestille mig, at én leverandør skal levere til alle. Man kan sagtens forestille sig, at vi får forskellige leverandører i de enkelte regioner og kommuner. Men det afhænger selvfølgelig af det videre afdækningsbehov og den strategi for udbuddet, vi fastlægger med de offentlige parter,” siger Signe Lynggard Madsen til ITWatch.

Læs også:

Undervisningsminister Merete Riisager bekymret over kommunernes indkøb af skole-it: "Også mindre leverandører skal kunne skubbe sig ind på markedet og udfordre det bestående"

Undervisningsministeriet klar med listen: Disse 46 folkeskoler skal indføre it som forsøgsfag - begynder allerede til januar

Regeringen vil gøre it-undervisning obligatorisk i folkeskolen: "Planen er, at alle danske børn skal lære at kode," siger undervisningsministeren

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse