Danmark ligger i toppen over lande med den bedste it-sikkerhed: Se hele listen her

Der er gode nyheder for danske internetbrugere. En ny undersøgelse viser nemlig, at Danmark er blandt de lande, der er mindst ramt af malware.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En ny opgørelse er opløftende for danske internetbrugere: Danmark er nemlig blandt de lande med færrest endheder der er ramt af malware.

En analyse fra comparatech, viser nemlig, at Danmark ligger nummer 57 ud af 60 på listen over lande med færrest indicerede enheder.

Læs også: Danske virksomheder bruger flere penge på it-sikkerhed end nogensinde før: Så massiv har effekten været

Listen er opgjort efter syv kriterier, hvor Danmark altså placerer sig fjerdebedst ud fra en samlet vurdering:

- Procentdel af mobile enheder, der er inficeret med malware.

- Procentdel af computere, der er inficeret med malware.

- Antallet af malware angreb på finanssektoren.

Procentdel af angreb, der har ramt landets telenet.

Procentdelen af cryptominer-angreb, hvor hackere misbruger servere til at udvinde kryptovaluta.

- Lande, der er bedst forberedt på et cyber-angreb.

- Lande med den mest opdateret lovgivning på området.

Ud af alle de syv punkter udmærker Danmark sig særligt ved at være det land på listen med færrest malware-inficerede computere, viser opgørelsen.

Der er dog stor forskel på hvilke af de syv punkter, som de forskellige lande klarer sig bedst på.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Her er 29 apps du ikke skal downloade til din telefon

Tyskland er eksempelvis det land på listen, der har oplevet flest malware-angreb mod finanssektoren, og derfor ender vores naboland mod syd på en 17. plads.

Her kan du se fordelingen af de undersøgte landes it-sikkerhed.

Stadig stort behov for forbedring

I bunden af opgørelsen finder vi blandt andet lande som Algeriet, Indonesien og Vietnam, der altså kæmper mest med inficerede enheder og manglende lovgivning om it-sikkerhed.

I den anden ende finder vi Japan helt i toppen af afgørelsen efterfulgt af Frankrig, Canda og altså Danmark.

Læs også: Europas største it-sikkerhedsfirma opfordrer virksomheder til at ændre cyberstrategi: Derfor skal du ikke bruge alle dine ressourcer på at stoppe hackerangreb

Der er dog ingen grund til at ånde lettet op, selvom Danmark placerer sig pænt i opgørelsen.

“Selvom nogle lande har klare styrker og svagheder, så er der afgjort plads til forbedring ved hvert eneste land på listen,” lyder det fra comparatech i opgørelsen.

“Uanset om der er behov for stærkere lovgivning eller brugerne har brug for mere hjælp til at beskytte deres enheder, så er der stadig lang vej igen, for at landende er sikre mod cyber-angreb.”

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S