Danmark ligger i toppen over lande med den bedste it-sikkerhed: Se hele listen her

Der er gode nyheder for danske internetbrugere. En ny undersøgelse viser nemlig, at Danmark er blandt de lande, der er mindst ramt af malware.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

En ny opgørelse er opløftende for danske internetbrugere: Danmark er nemlig blandt de lande med færrest endheder der er ramt af malware.

En analyse fra comparatech, viser nemlig, at Danmark ligger nummer 57 ud af 60 på listen over lande med færrest indicerede enheder.

Læs også: Danske virksomheder bruger flere penge på it-sikkerhed end nogensinde før: Så massiv har effekten været

Listen er opgjort efter syv kriterier, hvor Danmark altså placerer sig fjerdebedst ud fra en samlet vurdering:

- Procentdel af mobile enheder, der er inficeret med malware.

- Procentdel af computere, der er inficeret med malware.

- Antallet af malware angreb på finanssektoren.

Procentdel af angreb, der har ramt landets telenet.

Procentdelen af cryptominer-angreb, hvor hackere misbruger servere til at udvinde kryptovaluta.

- Lande, der er bedst forberedt på et cyber-angreb.

- Lande med den mest opdateret lovgivning på området.

Ud af alle de syv punkter udmærker Danmark sig særligt ved at være det land på listen med færrest malware-inficerede computere, viser opgørelsen.

Der er dog stor forskel på hvilke af de syv punkter, som de forskellige lande klarer sig bedst på.

Læs også: Sikkerhedsfirma advarer: Her er 29 apps du ikke skal downloade til din telefon

Tyskland er eksempelvis det land på listen, der har oplevet flest malware-angreb mod finanssektoren, og derfor ender vores naboland mod syd på en 17. plads.

Her kan du se fordelingen af de undersøgte landes it-sikkerhed.

Stadig stort behov for forbedring

I bunden af opgørelsen finder vi blandt andet lande som Algeriet, Indonesien og Vietnam, der altså kæmper mest med inficerede enheder og manglende lovgivning om it-sikkerhed.

I den anden ende finder vi Japan helt i toppen af afgørelsen efterfulgt af Frankrig, Canda og altså Danmark.

Læs også: Europas største it-sikkerhedsfirma opfordrer virksomheder til at ændre cyberstrategi: Derfor skal du ikke bruge alle dine ressourcer på at stoppe hackerangreb

Der er dog ingen grund til at ånde lettet op, selvom Danmark placerer sig pænt i opgørelsen.

“Selvom nogle lande har klare styrker og svagheder, så er der afgjort plads til forbedring ved hvert eneste land på listen,” lyder det fra comparatech i opgørelsen.

“Uanset om der er behov for stærkere lovgivning eller brugerne har brug for mere hjælp til at beskytte deres enheder, så er der stadig lang vej igen, for at landende er sikre mod cyber-angreb.”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse