Endomondo-stifter Mette Lykkes madspilds-app henter investering på 45 millioner til at gå ind i fire nye lande

Preben Damgaard er med i den investorkreds, som nu skyder 45 millioner kroner i madspilds-appen Too Good To Go, der har Endomondo-stifter Mette Lykke som øverste chef. Pengene skal bruges til at gå ind på fire nye markeder.

Artikel top billede

(Foto: les@kaner.dk / les kaner)

Den danske madsspilds-app Too Good To Go, der ledes af Endomondo-stifter Mette Lykke, har hentet en investering på 45 millioner kroner.

Too Good To Go-koncepet er udover Danmark i øjeblikket tilgængeligt i Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Schweiz, Holland, Norge, Belgien og Spanien.

I alt betjener appen, der blev stiftet i 2015, 7,5 millioner brugere.

Investeringen, der kommer fra Preben Damgaard, Jesper Lindhardt og Mike Lee, som også er bestyrelsesmedlemmer i selskabet, skal bruges til at åbne døren til yderligere fire markeder.

Det fortæller Mette Lykke ifølge Berlingske, men hun ønsker af konkurrencehensyn kun at sætte navn på to af de nye markeder.

"På nuværende tidspunkt kan jeg sætte navn på to af de nye lande, Too Good To Go skal udvide i. Vi udvider til Polen og Italien inden for de næste par måneder," lyder det.

Læs også: Den danske iværksættersucces Endomondo lukker ned i Danmark: 30 mister jobbet

App har reddet 10 millioner måltider

I korte træk fungerer appen ved, at brugerne for en nedsat pris kan købe overskydende mad kort før caféer og restauranters lukketid.

Restauranterne og caféerne stiller måltiderne til rådighed i appen, hvor brugerne så booker og betaler for maden, inden den afhentes.

Too Good To Go, som samarbejder med med 1.800 butikker i Danmark, anslår, at metoden har reddet tre millioner måltider i Danmark og 10 millioner måltider på verdensplan.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job