Endomondo-stifter Mette Lykkes madspilds-app henter investering på 45 millioner til at gå ind i fire nye lande

Preben Damgaard er med i den investorkreds, som nu skyder 45 millioner kroner i madspilds-appen Too Good To Go, der har Endomondo-stifter Mette Lykke som øverste chef. Pengene skal bruges til at gå ind på fire nye markeder.

Artikel top billede

(Foto: les@kaner.dk / les kaner)

Den danske madsspilds-app Too Good To Go, der ledes af Endomondo-stifter Mette Lykke, har hentet en investering på 45 millioner kroner.

Too Good To Go-koncepet er udover Danmark i øjeblikket tilgængeligt i Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Schweiz, Holland, Norge, Belgien og Spanien.

I alt betjener appen, der blev stiftet i 2015, 7,5 millioner brugere.

Investeringen, der kommer fra Preben Damgaard, Jesper Lindhardt og Mike Lee, som også er bestyrelsesmedlemmer i selskabet, skal bruges til at åbne døren til yderligere fire markeder.

Det fortæller Mette Lykke ifølge Berlingske, men hun ønsker af konkurrencehensyn kun at sætte navn på to af de nye markeder.

"På nuværende tidspunkt kan jeg sætte navn på to af de nye lande, Too Good To Go skal udvide i. Vi udvider til Polen og Italien inden for de næste par måneder," lyder det.

Læs også: Den danske iværksættersucces Endomondo lukker ned i Danmark: 30 mister jobbet

App har reddet 10 millioner måltider

I korte træk fungerer appen ved, at brugerne for en nedsat pris kan købe overskydende mad kort før caféer og restauranters lukketid.

Restauranterne og caféerne stiller måltiderne til rådighed i appen, hvor brugerne så booker og betaler for maden, inden den afhentes.

Too Good To Go, som samarbejder med med 1.800 butikker i Danmark, anslår, at metoden har reddet tre millioner måltider i Danmark og 10 millioner måltider på verdensplan.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S