Endomondo-stifter Mette Lykkes madspilds-app henter investering på 45 millioner til at gå ind i fire nye lande

Preben Damgaard er med i den investorkreds, som nu skyder 45 millioner kroner i madspilds-appen Too Good To Go, der har Endomondo-stifter Mette Lykke som øverste chef. Pengene skal bruges til at gå ind på fire nye markeder.

Artikel top billede

(Foto: les@kaner.dk / les kaner)

Den danske madsspilds-app Too Good To Go, der ledes af Endomondo-stifter Mette Lykke, har hentet en investering på 45 millioner kroner.

Too Good To Go-koncepet er udover Danmark i øjeblikket tilgængeligt i Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Schweiz, Holland, Norge, Belgien og Spanien.

I alt betjener appen, der blev stiftet i 2015, 7,5 millioner brugere.

Investeringen, der kommer fra Preben Damgaard, Jesper Lindhardt og Mike Lee, som også er bestyrelsesmedlemmer i selskabet, skal bruges til at åbne døren til yderligere fire markeder.

Det fortæller Mette Lykke ifølge Berlingske, men hun ønsker af konkurrencehensyn kun at sætte navn på to af de nye markeder.

"På nuværende tidspunkt kan jeg sætte navn på to af de nye lande, Too Good To Go skal udvide i. Vi udvider til Polen og Italien inden for de næste par måneder," lyder det.

Læs også: Den danske iværksættersucces Endomondo lukker ned i Danmark: 30 mister jobbet

App har reddet 10 millioner måltider

I korte træk fungerer appen ved, at brugerne for en nedsat pris kan købe overskydende mad kort før caféer og restauranters lukketid.

Restauranterne og caféerne stiller måltiderne til rådighed i appen, hvor brugerne så booker og betaler for maden, inden den afhentes.

Too Good To Go, som samarbejder med med 1.800 butikker i Danmark, anslår, at metoden har reddet tre millioner måltider i Danmark og 10 millioner måltider på verdensplan.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job