Apple skal forklare sin langsomme reaktion efter alvorlig sikkerhedsbrist

Tim Cook skal nu forklare, hvorfor Apple ikke reagerede hurtigere, da man opdagede en sikkerhedsbrist i Facetime appen, der gav mulighed for at aflytte iPhone-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Et udvalg i den amerikanske kongres kræver nu, at Tim Cook forklarer, hvorfor Apple var så længe om at reagere på sikkerhedsproblemerne bag Facetime-appen.

Det skriverZDNet.com

Sikkerhedsbristen betød, at man kunne aflytte andre iPhone-brugere ved at starte et gruppeopkald.

Læs mere her: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Det er den amerikanske kongres' energi- og handelsudvalg, der nu kræver, at Tim Cook forklarer Apples reaktionstid efter selskabet blev bekendt med problemet.

“Som et første skridt mener vi, at det er vigtigt, at Apple er transparente om deres undersøgelse af Facetime-sårbarheden, og om de tiltag selskabet tager for at beskytte sine forbrugere,” lyder det fra udvalget.

De amerikanske politikere forventer at få et skrifteligt svar fra Tim Cook inden 19. februar.

Kendte til fejl i mere end en uge

Sikkerhedsbristen blev opdaget af en 14-årig fyr fra Arizona, der efterfølgende kontaktede den amerikanske iPhone-producent for at gøre opmærksom på sårbarheden.

Efterfølgende er det dog kommet frem, at Apple blev gjort opmærksom på fejlen mere end en uge før, man valgte at fortælle om problemet og offentliggjorde at man arbejdede på en løsning.

Apple har efterfølgende måtte udskyde den bebuddet softwareopdatering, der skulle løse problemet.

Den forventes at være klar i løbet af næste uge, meddelte selskabet mandag.

Læs også:

Apple kendte til alvorlige Facetime-problemer: Ventede mere end en uge med at reagere

Apples kriseopdatering udskudt: Kommer først en uge senere

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S