Apple skal forklare sin langsomme reaktion efter alvorlig sikkerhedsbrist

Tim Cook skal nu forklare, hvorfor Apple ikke reagerede hurtigere, da man opdagede en sikkerhedsbrist i Facetime appen, der gav mulighed for at aflytte iPhone-brugere.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Et udvalg i den amerikanske kongres kræver nu, at Tim Cook forklarer, hvorfor Apple var så længe om at reagere på sikkerhedsproblemerne bag Facetime-appen.

Det skriverZDNet.com

Sikkerhedsbristen betød, at man kunne aflytte andre iPhone-brugere ved at starte et gruppeopkald.

Læs mere her: Kæmpe sikkerhedsbrist i iOS og MacOS: Du kan blive aflyttet via Facetime-appen

Det er den amerikanske kongres' energi- og handelsudvalg, der nu kræver, at Tim Cook forklarer Apples reaktionstid efter selskabet blev bekendt med problemet.

“Som et første skridt mener vi, at det er vigtigt, at Apple er transparente om deres undersøgelse af Facetime-sårbarheden, og om de tiltag selskabet tager for at beskytte sine forbrugere,” lyder det fra udvalget.

De amerikanske politikere forventer at få et skrifteligt svar fra Tim Cook inden 19. februar.

Kendte til fejl i mere end en uge

Sikkerhedsbristen blev opdaget af en 14-årig fyr fra Arizona, der efterfølgende kontaktede den amerikanske iPhone-producent for at gøre opmærksom på sårbarheden.

Efterfølgende er det dog kommet frem, at Apple blev gjort opmærksom på fejlen mere end en uge før, man valgte at fortælle om problemet og offentliggjorde at man arbejdede på en løsning.

Apple har efterfølgende måtte udskyde den bebuddet softwareopdatering, der skulle løse problemet.

Den forventes at være klar i løbet af næste uge, meddelte selskabet mandag.

Læs også:

Apple kendte til alvorlige Facetime-problemer: Ventede mere end en uge med at reagere

Apples kriseopdatering udskudt: Kommer først en uge senere

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank