Tyskland vil ikke udelukke Huawei fra udvikling af 5G-netværk

Den tyske regering vil ikke udelukke Huawei fra at levere udstyr til landets kommende 5G-netværk, lyder det fra kilder i den tyske regering.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-producent Huawei møder omsider en smule medvind efter, at den tyske regering tilsyneladende har besluttet ikke at forhindre selskabet i at bygge landets 5G-netværk.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Beslutningen blev ifølge det tyske medie Handelsblatt truffet på et møde i regeringen onsdag aften.

Dermed vælger den tyske regering angiveligt ikke at lytte til amerikanerne, og følge deres og andre vestlige landes eksempel, ved at udelukke Huawei fra at bygge kritisk infrastruktur i landet.

Læs også: Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Den tyske kansler Angela Merkel forsikrede ellers om, at man ville have garentier om, at Huawei ikke videregiver oplysninger til den kinesiske regering.

Sådan lød betingelsen ellers tidligere på ugen, hvis selskabet skulle være leverandør til det kommende 5G-netværk.

Der er stadig ikke offentliggjort konkrete beviser på, at Huawei misbruger sin position i markedet til at spionere for den kinesiske regering. Alligevel har flere teleselskaber og vestlige lande afvist at samarbejde med selskabet.

Læs også: Hundredevis af tyske politikere og journalister er ramt af et hackerangreb: Feriebilleder og interne dokumenter er lækket

Huawei kan ikke udelukkes i Danmark

I Danmark ser det fortsat ud til, at Huawei kan blive leverandør til det kommende 5G-netværk, på samme måde som selskabet i dag leverer 4G-nettet.

På et samråd tidligere på året gjorde forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) det klart, at Danmark ikke havde mulighed for specifikt at udelukke Huawei med den nuværende lovgivning.

Ministeren åbnede dog op for, at se på om lovgivningen skulle ændres, efter spørgsmål fra Socialdemokratiets forsvarsordfører Henrik Damm Christensen.

Læs mere her:

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse