Tyskland vil ikke udelukke Huawei fra udvikling af 5G-netværk

Den tyske regering vil ikke udelukke Huawei fra at levere udstyr til landets kommende 5G-netværk, lyder det fra kilder i den tyske regering.

Artikel top billede

Den kinesiske tele-producent Huawei møder omsider en smule medvind efter, at den tyske regering tilsyneladende har besluttet ikke at forhindre selskabet i at bygge landets 5G-netværk.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Beslutningen blev ifølge det tyske medie Handelsblatt truffet på et møde i regeringen onsdag aften.

Dermed vælger den tyske regering angiveligt ikke at lytte til amerikanerne, og følge deres og andre vestlige landes eksempel, ved at udelukke Huawei fra at bygge kritisk infrastruktur i landet.

Læs også: Angela Merkel: Tyskland vil have garantier fra Huawei

Den tyske kansler Angela Merkel forsikrede ellers om, at man ville have garentier om, at Huawei ikke videregiver oplysninger til den kinesiske regering.

Sådan lød betingelsen ellers tidligere på ugen, hvis selskabet skulle være leverandør til det kommende 5G-netværk.

Der er stadig ikke offentliggjort konkrete beviser på, at Huawei misbruger sin position i markedet til at spionere for den kinesiske regering. Alligevel har flere teleselskaber og vestlige lande afvist at samarbejde med selskabet.

Læs også: Hundredevis af tyske politikere og journalister er ramt af et hackerangreb: Feriebilleder og interne dokumenter er lækket

Huawei kan ikke udelukkes i Danmark

I Danmark ser det fortsat ud til, at Huawei kan blive leverandør til det kommende 5G-netværk, på samme måde som selskabet i dag leverer 4G-nettet.

På et samråd tidligere på året gjorde forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) det klart, at Danmark ikke havde mulighed for specifikt at udelukke Huawei med den nuværende lovgivning.

Ministeren åbnede dog op for, at se på om lovgivningen skulle ændres, efter spørgsmål fra Socialdemokratiets forsvarsordfører Henrik Damm Christensen.

Læs mere her:

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S