Ny NemLogin-løsning bliver måneder forsinket: NNIT har tekniske problemer

NNIT har problemer med etableringen af ny driftsplatform til NemLog-in. Projektet udskydes næsten fire måneder.

Artikel top billede

NNIT har så store problemer med etableringen af den ny driftsplatform til NemLog-in, at hele projektet nu forsinkes i næsten fire måneder.

Det var oprindeligt planen, at arbejdet med at etablere den nye driftsplatform til løsningen skulle have været færdigt i begyndelsen af december.

Men løsningen er nu først klar i slutningen af marts, lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Ifølge styrelsen skyldes forsinkelsen ‘tekniske udfordringer hos leverandøren,’ som altså er NNIT.

Digitaliseringsstyrelsen udspecificerer ikke, hvad de tekniske udfordringer konkret består af.

NNIT vandt i foråret opgaven som driftsleverandør af NemLog-in foran konkurrenterne CSC; CGI og Netic i de kommende syv år i ordre til 175 millioner kroner.

NNIT har også opgaven i dag, og selvom der dermed reelt er tale om en videreførelse af løsningen med NNIT som både nuværende og kommende leverandør, skal løsningen altså flyttes over på en ny platform.

“Den kørende driftsplatform for NemLog-in er velfungerende, og udskydelsen af go-live for den nye platform vil hverken få betydning for tjenesteudbydere eller brugere,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

Til ITWatch siger Digitaliseringsstyrelsens direktør, Adam Lebech, at NNIT kun er skyld i en del af forsinkelsen.

“Oven i det har Digitaliseringsstyrelsen vurderet, at det var bedst placere go live efter det marts-peak, hvor hovedparten af danskerne skal se, hvor meget de skal have tilbage i skat,” siger han.

Læs også: NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest