NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic

NNIT fortsætter som drifts-leverandør af NemLogin i de næste syv år. Selskabet har netop vundet ordren foran CSC, CGI og Netic.

Artikel top billede

NNIT fortsætter som driftsleverandør af NemLogin i de kommende syv år.

Selskabet har nemlig netop vundet ordren til sammenlangt omkring 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic, der alle var med i opløbet i det store udbud.

“Da NNIT varetager driften af NemLog-in i dag, bliver der tale om en videreførelse af løsningen hos den eksisterende leverandør,” lyder det i en meddelelse fra Digitaliseringsstyrelsen.

Digitaliseringsstyrelsen har påpeget i udbudsmaterialet, at prisen, som de prækvalificerede fire selskaber har budt ind med, ikke er det eneste kriterium, som der bliver lagt vægt på.

Ikke mindst er der blevet kigget på selskabernes relevante referencer, som det hedder, og her har NNIT i sagens natur som nuværende leverandør kunne fremvise solide eksempler.

Også prækvalificeret til selve løsningen

NNIT er sammen Nets DanID og CSC også prækvalificeret til opgaven om at levere selve NemLogin-løsningen.

Her havde Digitaliseringsstyrelsen ventet at fire leverandører vill byde ind, men kun de pågældende tre meldte sig på banen.

Dette udbud handler om ‘nyudvikling, videreudvikling, vedligeholdelse og forvaltning af NemLog-in,’ og de tre selskaber skal aflevere første tilbud 13. juni, hvorefter de vil indlede forhandlinger med Digitaliseringsstyrelsen, inden de afgiver endeligt tilbud.

Vinderen ventes at blive udnævnt inden nytår.

Digitaliseringsstyrelsen meddeler, at NNIT som vinder af driftsopgaven skal ‘samarbbejde med den kommende udviklingsleverandør’ - som altså meget vel kan blive NNIT selv.

Udbuddet er det første, der bliver afgjort af de tre store udbud, som tilsammen kommer til at dække en væsentlig del af de kommende års digitale infrastruktur herhjemme.

Foruden drift og vedligehold af NemID drejer det sig om Digital Post, hvor IBM, e-Boks og Netcompany er prækvalificerede, samt MitID, hvor CSC, Gemalto og Nets DanID er prækvalificerede.

Læs også: Tre it-selskaber med i opløbet om at blive ny leverandør af NemLogin i kæmpe-udbud til en kvart milliard kroner.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job