NNIT vinder udbud til 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic

NNIT fortsætter som drifts-leverandør af NemLogin i de næste syv år. Selskabet har netop vundet ordren foran CSC, CGI og Netic.

Artikel top billede

NNIT fortsætter som driftsleverandør af NemLogin i de kommende syv år.

Selskabet har nemlig netop vundet ordren til sammenlangt omkring 175 millioner kroner foran CSC, CGI og Netic, der alle var med i opløbet i det store udbud.

“Da NNIT varetager driften af NemLog-in i dag, bliver der tale om en videreførelse af løsningen hos den eksisterende leverandør,” lyder det i en meddelelse fra Digitaliseringsstyrelsen.

Digitaliseringsstyrelsen har påpeget i udbudsmaterialet, at prisen, som de prækvalificerede fire selskaber har budt ind med, ikke er det eneste kriterium, som der bliver lagt vægt på.

Ikke mindst er der blevet kigget på selskabernes relevante referencer, som det hedder, og her har NNIT i sagens natur som nuværende leverandør kunne fremvise solide eksempler.

Også prækvalificeret til selve løsningen

NNIT er sammen Nets DanID og CSC også prækvalificeret til opgaven om at levere selve NemLogin-løsningen.

Her havde Digitaliseringsstyrelsen ventet at fire leverandører vill byde ind, men kun de pågældende tre meldte sig på banen.

Dette udbud handler om ‘nyudvikling, videreudvikling, vedligeholdelse og forvaltning af NemLog-in,’ og de tre selskaber skal aflevere første tilbud 13. juni, hvorefter de vil indlede forhandlinger med Digitaliseringsstyrelsen, inden de afgiver endeligt tilbud.

Vinderen ventes at blive udnævnt inden nytår.

Digitaliseringsstyrelsen meddeler, at NNIT som vinder af driftsopgaven skal ‘samarbbejde med den kommende udviklingsleverandør’ - som altså meget vel kan blive NNIT selv.

Udbuddet er det første, der bliver afgjort af de tre store udbud, som tilsammen kommer til at dække en væsentlig del af de kommende års digitale infrastruktur herhjemme.

Foruden drift og vedligehold af NemID drejer det sig om Digital Post, hvor IBM, e-Boks og Netcompany er prækvalificerede, samt MitID, hvor CSC, Gemalto og Nets DanID er prækvalificerede.

Læs også: Tre it-selskaber med i opløbet om at blive ny leverandør af NemLogin i kæmpe-udbud til en kvart milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,