KMD klager over Atea-sejr i SKI-udbud til 500 millioner

Atea må vente med at underskrive den endelig kontrakt i miniudbud for SKI til en værdi af 500 millioner kroner. KMD har klaget over udbudsprocessen.

Artikel top billede

For nogle uger siden vandt et SKI-miniudbud med navnet 50.49 Standardsoftware - Kommuner til en værdi af 500 millioner kroner over tre år, men Atea og SKI må vente med at indgå aftalen.

KMD har nemlig valgt at klage over udprocessesen i det udbud, som Atea vandt foran KMD.

Det oplyser KMD's kommunikationschef Christoffer Hellmann til ITWatch.

"Det er vores vurdering, at der er handlet i strid med principperne om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet i udbudslovens paragraf 2," skriver Christoffer Hellmann til mediet i et skriftligt svar.

Sagen er derfor indbragt for Klagenævnet for Udbud.

Læs også: EU godkender japanske NEC's opkøb af KMD

Det er standard, at udbuddet sættes i bero, mens det afgøres om klagen skal have opsættende virkning, og derfor kan kontrakten ikke endeligt underskrives, før klagesagen er afsluttet.

SKI oplyser, at forventningen er, at det bliver afklaret inden begyndelsen af marts, hvorefter aftalen med Atea kan træde i kraft.

Atea vandt fornylig opgaven, der betyder, at selskabet bliver eneleverandør af software til 66 kommuner fra 1. april 2019.

Det kan du læse mere om her: Atea vinder kommunal software-aftale på op mod en halv milliard kroner

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect