Gladsaxe Kommune har lækket over 80 CPR-numre: Tredje datalæk i kommunen på få måneder

For tredje gang på få måneder har Gladsaxe Kommune fejlagtigt haft personfølsommedata liggende offenligt fremme. Amatør-artigt lyder det fra Venstre i byrådet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mandag fik 82 borgere i Gladsaxe Kommune besked om, at deres CPR-numre har ligget frit tilgængeligt på kommunens hjemmeside i fire måneder.

Det skriver Politiken.

Det er tredje gang, at Gladsaxe Kommune er skyld i et datalæk, der betød at andre kunne få adgang til borgere i kommunens personoplysninger.

Læs også: Gladsaxe Kommune ramt af datalæk to gange på få måneder: Har mistet data på borgere

Den nye sag vækker foragelse blandt politikerne på rådhuset, hvor mindst to af politikkerne også er blandt de borgere, hvis oplysninger har været frit tilgængelige på hjemmesiden.

“De seneste måneder har jeg som politiker snakket med mange borgere, som føler sig hængt ud og klædt af, fordi kommunen ikke har passet godt nok på deres oplysninger. Jeg må sige, jeg føler nogle af de samme ting nu. Det er amatøragtigt, at det bliver ved, og at der er tale om forskellige typer af læk. Det er simpelthen ikke i orden,” siger Pia Skou, der er gruppeformand for Ventre i Gladsaxe til Politiken.

Vesntre-politikerens oplysninger blev offentliggjort ved, at et ellers lukket dagsordensbilag er blevet lagt på kommunens hjemmeside.

Læs også: Dansk kommune får stjålet computer med fortrolige oplysninger om 20.000 borgere

Dokomentet var tilgængeligt for alle med en internetforbindelse fra 1. oktober til 30 januar i år.

Stjålne computere

Allerede i december sidste år mistede kommunen fire bærbare-computere der indeholdt personfølsomme oplysninger på 20.000 borgere.

Før det var kommunen udsat for en ligende sag, hvor en mistet computer betød, at Gladsaxe Kommune mistede 40 borgeres CPR-numre.

“Men vi kan ikke sikre os 100 procent mod tyveri. Og i en kommune med 7.000 medarbejdere sker der ind i mellem menneskelige fejl,” lød det fra kommunen ved det senest datalæk.

Læs også: Her er kommunerne, der i strid med aftale med staten sender personfølsomme data til udlandet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos