Fagforbund siger stop: Arbejdere snydt i stor stil for løn på Facebooks byggeri i Odense

Byggefirma har snydt medarbejdere for betaling i stor stil på Facebooks store byggeri af datacenter i Odense.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det britisk-ejede byggefirma Tag og Facade DK har snydt mindst 115 ansatte for betaling for udført arbejde i forbindelse med byggeriet af Facebooks store datacenter i Odense.

Selskabet får nu en regning på 6,8 millioner kroner i bøde og betaling af den manglende løn, skriver Fagbladet 3F.

Betalingen af de 6,8 millioner kroner sker som følge af et forlig, som selskabet har indgået med fagforbundet.

Forliget blev underskrevet fredag i sidste uge og afslutter sagen, der ellers var på vej i voldgiftsretten.

“De [Tag og Facade DK, red] har snydt deres medarbejdere for overtidsbetaling, og de har erkendt, at de har kørt med et system, hvor en del af lønnen til deres ansatte er betalt uden om det danske selskab,” siger Christian Foli, faglig sekretær i 3F Bygningsarbejderne Fyn, til fagbladet.

Byggefirmaet har fra sommeren 2017 til udgangen af 2018 beskæftiget 278 mand på datacenter-byggepladsen i Odense, primært folk fra Bulgarien, Moldavien samt England, Irland og Skotland.

De 10 bulgarere har ifølge fagbladet har op mod 220.000 kroner til gode i manglende løn, da de ‘skulle arbejde i et voldsomt omfang’ uden at få overtidsbetaling.

Ifølge fagbladet arbejdede de minimum 210 timer om måneden. En af dem arbejdede 40 dage i træk uden at have fri.

Læs også:

Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Ny rapport: Datacentre vil suge en femtedel af Danmarks strømforbrug i 2030

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job