Fagforbund siger stop: Arbejdere snydt i stor stil for løn på Facebooks byggeri i Odense

Byggefirma har snydt medarbejdere for betaling i stor stil på Facebooks store byggeri af datacenter i Odense.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det britisk-ejede byggefirma Tag og Facade DK har snydt mindst 115 ansatte for betaling for udført arbejde i forbindelse med byggeriet af Facebooks store datacenter i Odense.

Selskabet får nu en regning på 6,8 millioner kroner i bøde og betaling af den manglende løn, skriver Fagbladet 3F.

Betalingen af de 6,8 millioner kroner sker som følge af et forlig, som selskabet har indgået med fagforbundet.

Forliget blev underskrevet fredag i sidste uge og afslutter sagen, der ellers var på vej i voldgiftsretten.

“De [Tag og Facade DK, red] har snydt deres medarbejdere for overtidsbetaling, og de har erkendt, at de har kørt med et system, hvor en del af lønnen til deres ansatte er betalt uden om det danske selskab,” siger Christian Foli, faglig sekretær i 3F Bygningsarbejderne Fyn, til fagbladet.

Byggefirmaet har fra sommeren 2017 til udgangen af 2018 beskæftiget 278 mand på datacenter-byggepladsen i Odense, primært folk fra Bulgarien, Moldavien samt England, Irland og Skotland.

De 10 bulgarere har ifølge fagbladet har op mod 220.000 kroner til gode i manglende løn, da de ‘skulle arbejde i et voldsomt omfang’ uden at få overtidsbetaling.

Ifølge fagbladet arbejdede de minimum 210 timer om måneden. En af dem arbejdede 40 dage i træk uden at have fri.

Læs også:

Efter lang tids hemmelighedskræmmeri: Det er Facebook, der bygger kæmpe-datacenter i Esbjerg

Ny rapport: Datacentre vil suge en femtedel af Danmarks strømforbrug i 2030

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job