Her er Googles svar på nye EU-regler, der 'kan ødelægge internettet for altid': "Detaljerne er vigtige"

"YouTube, som vi kender det i dag, er et overstået kapitel," gjaldede det fra tysk Europa-Parlamentsmedlem, efter de afsluttende forhandlinger om nyt copyright-direktiv. Nu giver Google endelig lyd fra sig om de nye EU-regler, der fundamentalt kan ændre flere af Googles platforme.

Artikel top billede

Onsdag aften blev det omdiskuterede copyright-direktiv, der er et sæt nye regler om ophavsretten, stemt igennem i EU, efter at Europa-Parlamentet, Europa-Kommissionen og Det Europæiske Råd efter lang tids forhandling nåede til enighed om en politisk aftale.

De nye regler har været udsat for massiv kritik, mens forhandlingerne har stået på, da reglerne gør teknologiske platforme som Google News, det Google-ejede YouTube, Facebook osv. ansvarlige for, at der ikke sker ophavsretslige krænkelser.

Med andre ord skal det være slut med at dele musik, artikler, videoer osv. på de pågældende platforme uden ophavsrettighedernes godkendelse.

Platformene skal tvinges til at indgå licensaftaler med de pladeselskaber og nyhedsmedier, der ønsker det.

Det har fået kritikere til at bruge vendinger som, at reglerne "vil ødelægge internettet for altid."

Googles reaktion på beslutningen fra EU-organet har derfor været længe ventet, og nu er Google vendt tilbage til Computerworld med et svar.

"En copyrightreform skal helst komme alle til gavn - inklusiv europæiske skabere, forbrugere små udgivere og platforme. Google vil nu nærlæse den endelige tekst i EU-direktivet og derefter fastlægge de næste skridt. Detaljerne er vigtige. Så vi ser frem til at fortsætte drøftelserne på tværs af Europa," lyder det i mailsvar fra Googles danske kommunikationschef, Jesper Vangkilde.

Læs mere om kritikken her: Interneteksperternes mareridt er gået i opfyldelse: EU godkender omstridt direktiv, der "ødelægger internettet for altid"

"YouTube, som vi kender det i dag, er et overstået kapitel"

En af de helt store kritikere af de nye regler er det tyske Europa-Parlamentsmedlem, Julia Reda.

"YouTube, som vi kender det i dag, er et overstået kapitel," sagde hun efter forhandlingerne var blevet afsluttet.

Læs også: Gennembrud i forhandlinger om copyright-direktiv: Politisk aftale netop indgået i EU

Vedtagelsen af copyright-direktivet skal nu igennem de sidste formaliteter, før EU-medlemslandene har to år til at effektuere loven i praksis.

Hvordan de berørte teknologiske platforme vil sikre, at der ikke sker ophavsretslige krænkelser på platformene, er endnu ikke meldt ud.

Læs også: Konsekvensen af ny EU-aftale i aftes: Nu er det (nok) slut med YouTube og Facebook, som vi kender det

Venter på svar Facebook

Mens Google hurtigt er kommet med en reaktion på det nye copyright-direktiv, afventer man fortsat en reaktion fra Facebook.

Computerworld har været i kontakt med Facebooks danske kommunikationsbureau, Advice, der "er i fuld gang med at undersøge" sagen, men endnu ikke er vendt tilbage en reaktion fra det sociale medie.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse