Visma slår to selskaber sammen: Vil være 'en stærkere aktør' på markedet

Meat Digital og Trollweb, der begge er ejet af Visma, bliver nu lagt sammen under nyt navn.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Visma slår de to selskaber Meat Digital og Trollweb - der begge er en del af Visma-koncernen - sammen til en ny forretningsenhed ved navn Visma Digital Commerce.

Det oplyser selskabet i en meddelelse.

"Visma er et af Europas hurtigst voksende software-selskaber. Ved at integreres med Visma, vil vi blive en stærkere aktør på markedet. Visma Digital Commerce vil også drage nytte af Vismas kundebase og ekspertise, samtidig med at vores kunder får adgang til et bredere udvalg af tjenester," lyder det fra Lars Jensen, country manager i Danmark for Visma Digital Commerce, i meddelelsen.

Læs også: Her er vinderen: Visma E-conomic er Danmarks It-komet 2018 - har mere end 40-doblet overskuddet på fire år

Ny enhed tæller 100 nethandelseksperter

Formålet med sammenlægningen er, at efterspørgslen for nethandelsløsninger på det nordiske marked og i resten af Europa er øget kraftigt, mens kompetencerne inden for udviklingen af disse løsninger, ifølge Visma, er knappe.

Derfor samler den nye forretningsenhed omkring 100 nethandelseksperter, der skal hjælpe de selskaber, som lever af salg via digitale kanaler.

Udmeldingen om sammenlægningen af de to selskaber bliver næppe den sidste melding fra Visma om nye selskaber i 2019.

Mads Rebsdorf, administrerende direktør for Visma Software og Visma E-conomic fortalte i december til Computerworld, at han forventede, at Visma-koncernen alene i Danmark ville opkøbe to til fem selskaber i løbet af 2019.

Det kan du læse mere om her: Visma skal købe to til fem danske selskaber i 2019: Disse virksomheder kigger på selskabet på

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics