Lys og lyd i en og samme komponent: LG vil få mobilskærmen til at fungere som højttaler

LG’s kommende topmobil, G8 ThinQ, vil byde på en unik højttalerteknologi.

Artikel top billede

(Foto: LG PR)

LG har i sinde at troppe op med en af den kommende MWC-mobilmesses store teknologiske gennembrud, når selskabets næste toptelefon, G8 ThinQ, præsenteres.

I stedet for at pumpe lyd ud af en klassisk højttaler, bliver det G8-mobilskærmens OLED-panel, der skal vibrere i takt med musikken, skriver Zdnet.

Dermed er det lykkedes for den sydkoreanske teknologivirksomhed at klemme deres såkaldte CSO-teknologi (Crystal Sound OLED) fra selskabets TV-afdeling ned i et lommeformat.

Teknologien blev først fremvist i januar 2017 ombord på OLED-fjernsyn.

LG oplyser samtidig, at teknologien gør det muligt at få stereolyd ud af den særlige skærmtype.

Sammen med såkaldt DTS:X efterbehandling lover LG, at der også kan simuleres 7.1 surround lyd i sammenspil med en ekstra højtaler i bunden af telefonen.

Læs også: Her er fire grunde til, at 2019-smartphones vil byde på fænomenale fotoevner

Vend telefonen som du lyster

Ud over at spare på en komponent, giver teknologien andre fordele. Når telefon tages til øret, vil lyden leveres der, hvor øret er placeret.

Audiofile mobilbrugere kan også se frem til en Hi-Fi venlig Quad Digital DAC med Master Quality certificering ombord samt en upsampling feature.

LG G8 ThinQ står til at debutere den 24. februar, hvor selskabet holder et presseevent forud for MWC-messen i Barcelona.

Se også: Supermobilen Samsung Galaxy S10 er lige om hjørnet: Her er 10 ting, som vi ved

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS