Lys og lyd i en og samme komponent: LG vil få mobilskærmen til at fungere som højttaler

LG’s kommende topmobil, G8 ThinQ, vil byde på en unik højttalerteknologi.

Artikel top billede

(Foto: LG PR)

LG har i sinde at troppe op med en af den kommende MWC-mobilmesses store teknologiske gennembrud, når selskabets næste toptelefon, G8 ThinQ, præsenteres.

I stedet for at pumpe lyd ud af en klassisk højttaler, bliver det G8-mobilskærmens OLED-panel, der skal vibrere i takt med musikken, skriver Zdnet.

Dermed er det lykkedes for den sydkoreanske teknologivirksomhed at klemme deres såkaldte CSO-teknologi (Crystal Sound OLED) fra selskabets TV-afdeling ned i et lommeformat.

Teknologien blev først fremvist i januar 2017 ombord på OLED-fjernsyn.

LG oplyser samtidig, at teknologien gør det muligt at få stereolyd ud af den særlige skærmtype.

Sammen med såkaldt DTS:X efterbehandling lover LG, at der også kan simuleres 7.1 surround lyd i sammenspil med en ekstra højtaler i bunden af telefonen.

Læs også: Her er fire grunde til, at 2019-smartphones vil byde på fænomenale fotoevner

Vend telefonen som du lyster

Ud over at spare på en komponent, giver teknologien andre fordele. Når telefon tages til øret, vil lyden leveres der, hvor øret er placeret.

Audiofile mobilbrugere kan også se frem til en Hi-Fi venlig Quad Digital DAC med Master Quality certificering ombord samt en upsampling feature.

LG G8 ThinQ står til at debutere den 24. februar, hvor selskabet holder et presseevent forud for MWC-messen i Barcelona.

Se også: Supermobilen Samsung Galaxy S10 er lige om hjørnet: Her er 10 ting, som vi ved

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job