Justitsminister vil have landsretten til at sætte dansk retssag om masselogning på pause

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) vil have landsretten til at sætte kommende retssag om den danske logningsbekendtgørelse på pause.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) vil have Østre Landsret til udskyde den kommende retssag om den danske logningsbekendtgørelse, skriver Version2.

Konkret har Kammeradvokaten på vegne af ministeren bedt Østre Landsret om at sætte sagen i bero. Det er sket med henvisning til en lignende sag i Belgien, som har bedt EU om at tage stilling til sagen.

Ifølge mediet betyder det ifølge Foreningen mod Ulovlig Logning, at sagen kan trække ud i årevis. Foreningen drives af aktivisten Rasmus Malver, som stævnede justitsministeren i sommeren i fjor.

Det kan du læse mere om her: Rasmus stævner justitsministeren i dag for ulovlig logning: "Jeg ved, at vi kommer til at vinde"

Det er denne forening, der har anlagt sagen, efter EU klart og tydeligt i i december 2016 afgjorde en lignende sag i Sverige med Tele2 i hovedrollen.

Det kan du læse mere om her: Ny EU-dom: Myndigheder må ikke tvinge teleselskaber til at indsamle data om dig.

Søren Pape Poulsen har tidligere udskudt behandlingen af den omstridte logningsbekendtgørelse. I januar 2018 udskød han således behandlingen af de nye regler.

Det kan du læse mere om her: Søren Pape Poulsen udskyder ændring af masseovervågning af danskerne i mindst halvandet år

Læs også:

Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Danske teleselskaber vil have EU til at skride ind mod endnu en udskydelse af nye masseovervågnings-regler

Danmarks største erhvervsorganisationer i opråb til regeringen: Det skal være slut med at bruge danskernes tele-data til småting

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job