Justitsminister vil have landsretten til at sætte dansk retssag om masselogning på pause

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) vil have landsretten til at sætte kommende retssag om den danske logningsbekendtgørelse på pause.

Artikel top billede

Justitsminister Søren Pape Poulsen (K) vil have Østre Landsret til udskyde den kommende retssag om den danske logningsbekendtgørelse, skriver Version2.

Konkret har Kammeradvokaten på vegne af ministeren bedt Østre Landsret om at sætte sagen i bero. Det er sket med henvisning til en lignende sag i Belgien, som har bedt EU om at tage stilling til sagen.

Ifølge mediet betyder det ifølge Foreningen mod Ulovlig Logning, at sagen kan trække ud i årevis. Foreningen drives af aktivisten Rasmus Malver, som stævnede justitsministeren i sommeren i fjor.

Det kan du læse mere om her: Rasmus stævner justitsministeren i dag for ulovlig logning: "Jeg ved, at vi kommer til at vinde"

Det er denne forening, der har anlagt sagen, efter EU klart og tydeligt i i december 2016 afgjorde en lignende sag i Sverige med Tele2 i hovedrollen.

Det kan du læse mere om her: Ny EU-dom: Myndigheder må ikke tvinge teleselskaber til at indsamle data om dig.

Søren Pape Poulsen har tidligere udskudt behandlingen af den omstridte logningsbekendtgørelse. I januar 2018 udskød han således behandlingen af de nye regler.

Det kan du læse mere om her: Søren Pape Poulsen udskyder ændring af masseovervågning af danskerne i mindst halvandet år

Læs også:

Søren Pape Poulsen giver sig ikke - affejer massiv lognings-kritik: "Vi kunne jo sidde her i 24 timer uden at blive enige"

Danske teleselskaber vil have EU til at skride ind mod endnu en udskydelse af nye masseovervågnings-regler

Danmarks største erhvervsorganisationer i opråb til regeringen: Det skal være slut med at bruge danskernes tele-data til småting

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S