Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund Hansen

EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en god og en dårlig nyhed til Facebook.

Den gode nyhed er, at hun ikke i øjeblikket har selskabet i sit sigtekorn.

Den dårlige nyhed er, at hun ikke i fremtiden vil udelukke, at EU sætter fokus på selskabets brug af data.

Det sagde Margrethe Vestager ifølge nyhedsbureauet Reuters i forbindelse med en høring i EU-Parlamentet.

Hendes kommentar kommer ifølge Reuters blot få uger efter, at de tyske konkurrencemyndigheder vurderede, at Facebook misbrugte sin dominerende markedsposition ved at indsamle brugerdata uden tilstrækkeligt samtykke.

”Vi har nogle bekymringer. En ting er, at vi ikke har en åben sag, men det udelukker ikke, at vi i fremtiden kan have en sag. Vi holder nøje øje med markedet,” sagde hun ifølge Reuters.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Kan blive tvunget til datadeling

I et interview med Computerworld åbnede Margrethe Vestager for nylig for, at store it-giganter som Facebook og Google i fremtiden kan blive tvunget til at dele deres data med konkurrenter.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket pågår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job