Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund Hansen

EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en god og en dårlig nyhed til Facebook.

Den gode nyhed er, at hun ikke i øjeblikket har selskabet i sit sigtekorn.

Den dårlige nyhed er, at hun ikke i fremtiden vil udelukke, at EU sætter fokus på selskabets brug af data.

Det sagde Margrethe Vestager ifølge nyhedsbureauet Reuters i forbindelse med en høring i EU-Parlamentet.

Hendes kommentar kommer ifølge Reuters blot få uger efter, at de tyske konkurrencemyndigheder vurderede, at Facebook misbrugte sin dominerende markedsposition ved at indsamle brugerdata uden tilstrækkeligt samtykke.

”Vi har nogle bekymringer. En ting er, at vi ikke har en åben sag, men det udelukker ikke, at vi i fremtiden kan have en sag. Vi holder nøje øje med markedet,” sagde hun ifølge Reuters.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Kan blive tvunget til datadeling

I et interview med Computerworld åbnede Margrethe Vestager for nylig for, at store it-giganter som Facebook og Google i fremtiden kan blive tvunget til at dele deres data med konkurrenter.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket pågår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S