Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund Hansen

EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en god og en dårlig nyhed til Facebook.

Den gode nyhed er, at hun ikke i øjeblikket har selskabet i sit sigtekorn.

Den dårlige nyhed er, at hun ikke i fremtiden vil udelukke, at EU sætter fokus på selskabets brug af data.

Det sagde Margrethe Vestager ifølge nyhedsbureauet Reuters i forbindelse med en høring i EU-Parlamentet.

Hendes kommentar kommer ifølge Reuters blot få uger efter, at de tyske konkurrencemyndigheder vurderede, at Facebook misbrugte sin dominerende markedsposition ved at indsamle brugerdata uden tilstrækkeligt samtykke.

”Vi har nogle bekymringer. En ting er, at vi ikke har en åben sag, men det udelukker ikke, at vi i fremtiden kan have en sag. Vi holder nøje øje med markedet,” sagde hun ifølge Reuters.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Kan blive tvunget til datadeling

I et interview med Computerworld åbnede Margrethe Vestager for nylig for, at store it-giganter som Facebook og Google i fremtiden kan blive tvunget til at dele deres data med konkurrenter.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket pågår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Annonce

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S