Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund Hansen

EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en god og en dårlig nyhed til Facebook.

Den gode nyhed er, at hun ikke i øjeblikket har selskabet i sit sigtekorn.

Den dårlige nyhed er, at hun ikke i fremtiden vil udelukke, at EU sætter fokus på selskabets brug af data.

Det sagde Margrethe Vestager ifølge nyhedsbureauet Reuters i forbindelse med en høring i EU-Parlamentet.

Hendes kommentar kommer ifølge Reuters blot få uger efter, at de tyske konkurrencemyndigheder vurderede, at Facebook misbrugte sin dominerende markedsposition ved at indsamle brugerdata uden tilstrækkeligt samtykke.

”Vi har nogle bekymringer. En ting er, at vi ikke har en åben sag, men det udelukker ikke, at vi i fremtiden kan have en sag. Vi holder nøje øje med markedet,” sagde hun ifølge Reuters.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Kan blive tvunget til datadeling

I et interview med Computerworld åbnede Margrethe Vestager for nylig for, at store it-giganter som Facebook og Google i fremtiden kan blive tvunget til at dele deres data med konkurrenter.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket pågår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos