Vestager affyrer advarselsskud mod Facebook: "Vi har nogle bekymringer"

Margrethe Vestager har ikke aktuelle planer om gå i kødet på Facebook, men den magtfulde konkurrencekommissær vil ikke udelukke, at EU i fremtiden vil åbne en sag mod det sociale medie.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund Hansen

EU’s danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) har en god og en dårlig nyhed til Facebook.

Den gode nyhed er, at hun ikke i øjeblikket har selskabet i sit sigtekorn.

Den dårlige nyhed er, at hun ikke i fremtiden vil udelukke, at EU sætter fokus på selskabets brug af data.

Det sagde Margrethe Vestager ifølge nyhedsbureauet Reuters i forbindelse med en høring i EU-Parlamentet.

Hendes kommentar kommer ifølge Reuters blot få uger efter, at de tyske konkurrencemyndigheder vurderede, at Facebook misbrugte sin dominerende markedsposition ved at indsamle brugerdata uden tilstrækkeligt samtykke.

”Vi har nogle bekymringer. En ting er, at vi ikke har en åben sag, men det udelukker ikke, at vi i fremtiden kan have en sag. Vi holder nøje øje med markedet,” sagde hun ifølge Reuters.

Læs også: Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

Kan blive tvunget til datadeling

I et interview med Computerworld åbnede Margrethe Vestager for nylig for, at store it-giganter som Facebook og Google i fremtiden kan blive tvunget til at dele deres data med konkurrenter.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket pågår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde Margrethe Vestager til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S