Jeppe Hedaa lægger børsnotering af 7N i graven: ”Jeg brugte et helt kalenderår på at undersøge det forfra og bagfra, men der er simpelthen for mange ulemper ved det"

Interview: Jeppe Hedaa, direktør hos 7N, har taget planene om en børsnotering af 7N af bordet. Det ændrer dog ikke ved, at han er begyndt at overveje, hvad der skal ske med 7N, når han en dag vil trække sig tilbage.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør hos 7N.

Billede: 7N. (Foto: 7N)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Jeppe Hedaa lagt børsnoteringen af 7N i graven.
  • Her er hans planer for fremtiden.
  • Svaret på om Jeppe Hedaa er klar til at sælge sin andel af 7N.
817
4:15 min
Den danske konsulentvirksomhed 7N forventer at nå en omsætning på en milliard kroner i 2018 drevet af en forretningsmodel, der fokuserer på at matche it-specialister med store danske virksomheder.

7N's direktør, Jeppe Hedaa, ejer 56 procent af selskabet, mens en kreds af medarbejdere ejer resten. De ville formentlig indkassere en særdeles tung pose penge ved at tage 7N på børsen - en plan, direktøren tidligere har luftet.

Men over for Computerworld gør Jeppe Hedaa det nu

KMD A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura