Jeppe Hedaa lægger børsnotering af 7N i graven: ”Jeg brugte et helt kalenderår på at undersøge det forfra og bagfra, men der er simpelthen for mange ulemper ved det"

Interview: Jeppe Hedaa, direktør hos 7N, har taget planene om en børsnotering af 7N af bordet. Det ændrer dog ikke ved, at han er begyndt at overveje, hvad der skal ske med 7N, når han en dag vil trække sig tilbage.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør hos 7N.

Billede: 7N. (Foto: 7N)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Jeppe Hedaa lagt børsnoteringen af 7N i graven.
  • Her er hans planer for fremtiden.
  • Svaret på om Jeppe Hedaa er klar til at sælge sin andel af 7N.
817
4:15 min
Den danske konsulentvirksomhed 7N forventer at nå en omsætning på en milliard kroner i 2018 drevet af en forretningsmodel, der fokuserer på at matche it-specialister med store danske virksomheder.

7N's direktør, Jeppe Hedaa, ejer 56 procent af selskabet, mens en kreds af medarbejdere ejer resten. De ville formentlig indkassere en særdeles tung pose penge ved at tage 7N på børsen - en plan, direktøren tidligere har luftet.

Men over for Computerworld gør Jeppe Hedaa det nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S