Jeppe Hedaa lægger børsnotering af 7N i graven: ”Jeg brugte et helt kalenderår på at undersøge det forfra og bagfra, men der er simpelthen for mange ulemper ved det"

Interview: Jeppe Hedaa, direktør hos 7N, har taget planene om en børsnotering af 7N af bordet. Det ændrer dog ikke ved, at han er begyndt at overveje, hvad der skal ske med 7N, når han en dag vil trække sig tilbage.

Artikel top billede

Jeppe Hedaa, direktør hos 7N.

Billede: 7N. (Foto: 7N)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor har Jeppe Hedaa lagt børsnoteringen af 7N i graven.
  • Her er hans planer for fremtiden.
  • Svaret på om Jeppe Hedaa er klar til at sælge sin andel af 7N.
817
4:15 min
Den danske konsulentvirksomhed 7N forventer at nå en omsætning på en milliard kroner i 2018 drevet af en forretningsmodel, der fokuserer på at matche it-specialister med store danske virksomheder.

7N's direktør, Jeppe Hedaa, ejer 56 procent af selskabet, mens en kreds af medarbejdere ejer resten. De ville formentlig indkassere en særdeles tung pose penge ved at tage 7N på børsen - en plan, direktøren tidligere har luftet.

Men over for Computerworld gør Jeppe Hedaa det nu

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks