New Zealands forbud mod Huawei kan koste dyrt: Nu kommer den kinesiske straf

New Zealand kan komme til at betale dyrt for at udelukke Huawei fra landets 5G-udrulning. Ifølge flere medier kan landets turismeindustri nu blive ramt af en kinesiske boykot.

Artikel top billede

Foto: Niels De Boissezon (Foto: Computerworld.dk)

I november valgte New Zealand at nedlægge forbud mod, at den kinesiske telegigant Huawei kan deltage i landets 5G-udrulning.

Det kan nu vise sig at blive en ualmindeligt dyr affære for New Zealand.

For det statskontrollerede kinesiske tabloidmedie Global Times opfordrer nu landets borgere til at undgå at tage på ferie i New Zealand. Det skriver The Guardian.

Meget tyder desuden på, at det ikke alene er aggressiv retorik fra kinesiske medier.

For ifølge den amerikanske avis New York Times blev et stort turisme-initiativ mellem New Zealand og Kina pludselig aflyst tidligere på måneden samtidig med, at et passagerfly fra Air New Zealand af mystiske årsager pludselig måtte foretage en u-vending og returnere til New Zealand på sin rute til Shanghai.

Kinesiske turister indbringer milliarder

Sidste år modtog New Zeland lige knap 450.000 kinesiske turister, og det var ventet, at det nye turisme-initiativ ville i løbet af en fire-årig periode ville fordoble tilstrømningen af kinesiske turister. Samtidig var det ventet, at landets indtægter på kinesiske turister som følge af initiativet nu ville runde 10 milliarder kroner.

Dertil kommer, at Kina er New Zealands største handelspartner og stillehavnsnationen eksporter ifølge New York Times for knap 70 milliarder kroner til Kina hvert eneste år.

Det New Zealandske forbud mod Huawei kommer efter, at Huawei af flere omgange er blevet mistænkt for at kunne foretage spionage på vegne af den kinesiske regering.

USA og Australien har valgt at nedlægge lignende forbud mod udstyr fra Huawei, mens forsvarminister Claus Hjort Frederiksen (V) tidligere har slået fast, at det i Danmark ikke vil være muligt for regeringen af udelukke Huawei fra at levere et dansk 5G-netværk.

Læs også:Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS