Sverige dropper rammeaftale om cloud-tjenester til staten: “Ingen leverandører lever op til kravene”

Der vil ikke blive indgået nogen rammeaftale for cloud-tjenester i den offentlige sektor i Sverige. “Vi er kommet frem til, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene,” lyder det fra den svenske indkøbscentral.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der bliver ikke nogen rammeaftale for de offentlige myndigheder i sverige om cloudtjenester.

Det er konklusionen efter, at den ansvarlige afdeling for offentlige indkøb i Sverige har set på mulighederne inden for cloudtjenester.

Det skriver Computersweden.

“Det vi er kommet frem til er, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene. Der findes ingen leverandører, der i dag opfylder kravene til funktionalitet, sikkerhed og de juridiske krav,” siger Daniel Melin der er projektleder i statens indkøbscentral til mediet.

Læs også: "Godt nok havde de hyrede sikkerhedskonsulenter ikke held med at trænge ind i datacenteret, men til gengæld kunne de efter få dage komme ind på hovedkontoret"

Ifølge Computersweden burde Microsofts Office 365 og Googles G Suite leve op til de funktioner staten efterspørger, men de lever ifølge Daniel Melin ikke op til de juridiske krav, den svenske stat i givet fald ville kræve.

Han henviser til, at leverandørerne først og fremmest er nødt til at kunne GDPR-problematikkerne, og det mener man tilsyneladende ikke, der er nogen leverandører der er i stand til.

Læs også:

SKI klar med en af sine allerstørste udbud: Cloud-rammeaftalen 02.19 til fire milliarder kroner

Det offentlige Danmark skruer heftigt op for cloud: Derfor hælder offentlige it-chefer mere og mere til cloud

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job