Sverige dropper rammeaftale om cloud-tjenester til staten: “Ingen leverandører lever op til kravene”

Der vil ikke blive indgået nogen rammeaftale for cloud-tjenester i den offentlige sektor i Sverige. “Vi er kommet frem til, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene,” lyder det fra den svenske indkøbscentral.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der bliver ikke nogen rammeaftale for de offentlige myndigheder i sverige om cloudtjenester.

Det er konklusionen efter, at den ansvarlige afdeling for offentlige indkøb i Sverige har set på mulighederne inden for cloudtjenester.

Det skriver Computersweden.

“Det vi er kommet frem til er, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene. Der findes ingen leverandører, der i dag opfylder kravene til funktionalitet, sikkerhed og de juridiske krav,” siger Daniel Melin der er projektleder i statens indkøbscentral til mediet.

Læs også: "Godt nok havde de hyrede sikkerhedskonsulenter ikke held med at trænge ind i datacenteret, men til gengæld kunne de efter få dage komme ind på hovedkontoret"

Ifølge Computersweden burde Microsofts Office 365 og Googles G Suite leve op til de funktioner staten efterspørger, men de lever ifølge Daniel Melin ikke op til de juridiske krav, den svenske stat i givet fald ville kræve.

Han henviser til, at leverandørerne først og fremmest er nødt til at kunne GDPR-problematikkerne, og det mener man tilsyneladende ikke, der er nogen leverandører der er i stand til.

Læs også:

SKI klar med en af sine allerstørste udbud: Cloud-rammeaftalen 02.19 til fire milliarder kroner

Det offentlige Danmark skruer heftigt op for cloud: Derfor hælder offentlige it-chefer mere og mere til cloud

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S