Sverige dropper rammeaftale om cloud-tjenester til staten: “Ingen leverandører lever op til kravene”

Der vil ikke blive indgået nogen rammeaftale for cloud-tjenester i den offentlige sektor i Sverige. “Vi er kommet frem til, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene,” lyder det fra den svenske indkøbscentral.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der bliver ikke nogen rammeaftale for de offentlige myndigheder i sverige om cloudtjenester.

Det er konklusionen efter, at den ansvarlige afdeling for offentlige indkøb i Sverige har set på mulighederne inden for cloudtjenester.

Det skriver Computersweden.

“Det vi er kommet frem til er, at vi ikke ville få nogen tilbud, der lever op til kravene. Der findes ingen leverandører, der i dag opfylder kravene til funktionalitet, sikkerhed og de juridiske krav,” siger Daniel Melin der er projektleder i statens indkøbscentral til mediet.

Læs også: "Godt nok havde de hyrede sikkerhedskonsulenter ikke held med at trænge ind i datacenteret, men til gengæld kunne de efter få dage komme ind på hovedkontoret"

Ifølge Computersweden burde Microsofts Office 365 og Googles G Suite leve op til de funktioner staten efterspørger, men de lever ifølge Daniel Melin ikke op til de juridiske krav, den svenske stat i givet fald ville kræve.

Han henviser til, at leverandørerne først og fremmest er nødt til at kunne GDPR-problematikkerne, og det mener man tilsyneladende ikke, der er nogen leverandører der er i stand til.

Læs også:

SKI klar med en af sine allerstørste udbud: Cloud-rammeaftalen 02.19 til fire milliarder kroner

Det offentlige Danmark skruer heftigt op for cloud: Derfor hælder offentlige it-chefer mere og mere til cloud

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS