Norge har kig på Sundhedsplatformen som EPJ-system: “Det er helt gak-gak”

Norge kan være på vej til at indføre Sundhedsplatformen, der i Norge hedder Helseplattformen. Men dansk læge advarer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

14. marts bliver det afgjort, om sygehusene i den norske region Helse Midt-Norge i de kommende år skal skifte til EPJ-systemet Helseplattformen fra amerikanske Epic.

På denne dag mødes regionsrådet nemlig for at tage stilling til projektet, der har et budget på 2,7 milliarder norske kroner.

Helseplattformen er den norske version af den i Danmark i så udskældte Sundhedsplatformen, som Region Sjælland og Region Hovedstaden anvender.

Bliver det et ja fra regionsrådet, kommer det i første omgang til at dreje sig om sygehusene St. Olavs Hospital og i Trondheim. Senere skal alle af sygehusene i Trøndelag, Møre og Romsdal følge efter.

Og senere måske alle sygehusene i Norge, meddeler NRK.

Her advarer overlæge på Herlev Hospital, Jacob Rosenberg, mod Sundhedsplatformen/Helseplattformen.

Han siger til det norske medie, at hovedstadens sygehuse har anvendt Sundhedsplatformen i snart tre år, men fortsat har ‘store problemer.’

Han beskriver platformen som ‘utroligt kompliceret at bruge.’

Til NRK meddeler Epic-direktør Sumit Rana imidlertid, at problemerne i Danmark skyldes ‘forhold, der er specielle for Danmark.’ Det uddybes ikke, hvori disse specielle forhold består.

Læs også:

Forslag nedstemt med overvældende flertal: Region H bakker fortsat stort op om Sundhedsplatformen

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S