Norge har kig på Sundhedsplatformen som EPJ-system: “Det er helt gak-gak”

Norge kan være på vej til at indføre Sundhedsplatformen, der i Norge hedder Helseplattformen. Men dansk læge advarer.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

14. marts bliver det afgjort, om sygehusene i den norske region Helse Midt-Norge i de kommende år skal skifte til EPJ-systemet Helseplattformen fra amerikanske Epic.

På denne dag mødes regionsrådet nemlig for at tage stilling til projektet, der har et budget på 2,7 milliarder norske kroner.

Helseplattformen er den norske version af den i Danmark i så udskældte Sundhedsplatformen, som Region Sjælland og Region Hovedstaden anvender.

Bliver det et ja fra regionsrådet, kommer det i første omgang til at dreje sig om sygehusene St. Olavs Hospital og i Trondheim. Senere skal alle af sygehusene i Trøndelag, Møre og Romsdal følge efter.

Og senere måske alle sygehusene i Norge, meddeler NRK.

Her advarer overlæge på Herlev Hospital, Jacob Rosenberg, mod Sundhedsplatformen/Helseplattformen.

Han siger til det norske medie, at hovedstadens sygehuse har anvendt Sundhedsplatformen i snart tre år, men fortsat har ‘store problemer.’

Han beskriver platformen som ‘utroligt kompliceret at bruge.’

Til NRK meddeler Epic-direktør Sumit Rana imidlertid, at problemerne i Danmark skyldes ‘forhold, der er specielle for Danmark.’ Det uddybes ikke, hvori disse specielle forhold består.

Læs også:

Forslag nedstemt med overvældende flertal: Region H bakker fortsat stort op om Sundhedsplatformen

Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S