Kendt storbank var årsag til anholdelse af Huaweis CFO

Det var oplysninger fra storbanken HSBC, der i sidste ende førte til anholdelsen af Huaweis finansdirektør i Canada.

Artikel top billede

Det var oplysninger fra den britiske storbank HSBC, der førte til, at Huaweis finansdirektør, Meng Wanzhou, i begyndelsen af december i fjor blev anholdt i Canada, skriver Reuters.

Meng Whanzou er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei, og en meget kendt erhvervsskikkelse i Kina, og anholdelsen vakte stor opsigt og betragtes som en del af den batalje, der for tiden udspiller sig mellem USA og Kina.

Den kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Meng Whanzou blev anholdt på baggrund af beskyldninger om, at Huawei brød de amerikanske sanktioner mod Iran ved at fortsætte med at sælge forskellige former for amerikanske komponenter til iranerne.

Tidligere har kinesiske ZTE været tæt på kollaps på grund af en lignende sag.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Ifølge Reuters blev mistanken mod Huawei og Meng Whangzou rejst på grund af en intern undersøgelse i HSBC Holdning af Huaweis forbindelser til det iranske selskab, Skycom Tech Co Ltd.

Undersøgelsen fandt sted i 2016 og 2017, da HSBC selv var under mistanke af de amerikanske myndigheder.

Konklusionen var, at Huawei fastholdt tættte finansielle forbindelser til det iranske selskab i flere pår efter, at firmaet formelt var blevet frasolgt.

Huawei har fastholdt, at Skycom var og er en lokal forretningsforbindelse, mens de amerikanske myndigheder mener, at Skycom er et uofficielt datterselskab, som Huawei har anvendt til at kaste røgslør over den iranske forretning.

Læs også:

Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Huawei-topchef afviser spionanklager: Vi har fuld gennemsigtighed og giver fuld indsigt i software - USA's anklager handler om noget andet

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S