Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Her er forklaringen: Derfor må EG og Netcompany udskyde kommunal kæmpe-løsning endnu en gang

Der er klare og konkrete grunde til, at det problemfyldte it-projekt Kommunernes Ydelsessystem igen er blevet udskudt. Kombit fremhæver særligt tre grunde til, at EG- og Netcompany-systemet først bliver idriftsat i andet kvartal 2020.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke lovændringer der er i skyld i KY-løsningens forsinkelse
  • Bliv klogere på det problemfyldte forløb
400
2 min
Det omfattende kommunale it-projekt, Kommunernes Ydelsessystem, er endnu en gang løbet ind i problemer.

Oprindeligt skulle systemet være leveret af EG ved udgangen af 2017, men det blev udskudt til midten af 2019.

Det kan du læse mere om her: EG og Netcompany udskyder stærkt problemfyldt kæmpesystem til kommunerne igen: Bliver nu mindst to et halvt år forsinket

Siden er Netcompany kommet ombord på projektet for at hjælpe EG, men det har ikke haft den ønskede effekt.

Nu er systemet, der i fremtiden skal hjælpe landets 98 kommuner med at udbetale kontanthælp, blevet udskudt til andet kvartal 2020.

Over for Computerworld løfter Kombit sløret for, hvorfor projektet igen er blevet udskudt.

Årsagen til

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dataslugende it-giganter rammes af dyb mistillid: Fem år efter kæmpe skandale er Facebooks image stadigvæk helt i bund

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Nuuday lægger TDC Erhverv og NetDesign sammen: NetDesign forsvinder fra det danske landkort efter mere end 30 år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft sender Cortana i graven: Lukker og slukker appen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Er hidtil blevet kørt rundt med lastbil: Domstolene digitaliserer stor del af sine bøder med splinternyt it-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

SAP Danmark runder to milliarder kroner i omsætning - indtjening styrtdykker