Minister lover at dyr husleje for telemaster ikke må forhindre 5G-udrulning

Klima-, energi- og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) lover, at der vil være en smidig adgang til det kommende 5G-netværk. Det skal være slut med opskruede lejepriser for at stille master op.

Artikel top billede

Der må ikke blev spændt ben for at udbrede 5G-netværket for hele landet, garanterer ministeren, der er ansvarlig for området, energi-, forsynings- og klimaminister, Lars Christian Lilleholt (V).

Lang sagsbehandling og opskruede lejepriser må med andre ord ikke stå i vejen for, at 5G-netværket bliver udrullet i hele landet hurtigst muligt.

Det skriver Berlingske.

Læs også: Telebranchen: Dyr ‘husleje’ for telemaster rammer udrulningen af 5G

“Hvis vi skal have succes med at rulle 5G ud i hele landet, er der brug for at modne efterspørgslen. Det er en enorm opgave, som ingen kan løfte alene. Den skal ske i tæt samarbejde mellem teleselskaber, udstyrsproducenter, erhvervslivet, forskningslivet og de offentlige myndigheder,“ sagde ministeren ifølge avisen og fortsætter:.

“Blandt andet er der behov for at sætte et stort antal antenner op. Regeringen vil arbejde for, at der bliver smidig adgang til at sætte nye antenner op og skabe en større klarhed om reguleringen på området.”

Orderne faldt da ministeren torsdag indledte en høring på Christiansborg om netop det kommende 5G netværk.

TDC har blandt andet andre tidligere advaret imod, at det sætter en stopper for udrulningen af 5G-netværket, hvis ikke kommunerne sænker 'huslejen' for telemasterne.

Regeringen har også selv udskudt auktioner for frekvensbåndene 700 MHz, 900 MHz og 2.300 MHz flere gange. Det har også haft betydning for TDC's 5G planer, lød det tidligere på ugen i Computerworld.

”På 5G-området står vi i den situation, at udbuddet af de frekvensbånd, der skal bruges til at anvende 5G endnu ikke er blevet færdige. Derfor afventer vi stadigvæk en kommende 5G-spektrum-auktion,” lyder forklaringen fra finansdirektør Stig Pastwa.

Læs også:

Dansk erhvervsliv jubler over regeringens 5G-plan: Den største usikkerhed bliver dog først afgjort senere på året

Telenor aktiverer sin første 5G-baserede mast herhjemme i midten af København: Her er Telenors 5G-plan med masten

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics