Den danske Cisco-specialist Conscia solgt for tre milliarder kroner

Conscia er solgt af en kapitalfond til en anden. Firmaets nye Nordic Capital seksdobler angiveligt den pris, som kapitalfonden Axcel købte Conscia for i 2015.

Artikel top billede

(Foto: Michael Medgyesi)

Kapitalfonden Axcel har efter fire års ejerskab solgt den danske Cisco-specialist Conscia.

Læs også: Her er planen for kæmpesuccessen Concia efter milliard-salg til kapitalfonden Nordic Capital.

Prisen er på tre milliarder kroner, ifølge Børsen.

Det er kapitalfonden Nordic Capital, der er køberen af Conscia, og med overtagelsen har de seksdoblet den pris på 500 millioner kroner, som Axcel købte Conscia for i 2015.

"Vi har lavet en kanoninvestering. Det har været en rigtig god forretning," siger Christian Bamberger Bro, partner i Axcel til avisen.

Allerede i september forlød det, at Axcel gjorde klar til et salg af Conscia, som har hjemme i Brøndby.

Det kan du læse mere om her: Kapitalfonden Axcel gør klar til at sælge it-selskabet Conscia

Axcels andet salg af en dansk it-virksomhed i 2019

Ingen af parterne ønsker at kommentere prisen på handlen, ligesom selskabets tidligere topchef Mogens Bransholm, der ejer mellem 10 og 15 procent af aktierne, heller ikke ønsker at kommentere, hvor mange penge, han tjener på salget over for avisen.

Læs også: Her er planen for kæmpesuccessen Concia efter milliard-salg til kapitalfonden Nordic Capital.

Salget af Conscia er det andet store salg af en dansk it-virksomhed, som Axcel foretager siden årsskiftet.

25. januar solgte Axcel hele EG's serviceforretning til DXC Technology.

Det kan du læse mere om her: Så er det officielt: DXC Technology køber EG's serviceforretning - overtager 570 medarbejdere

Læs også: DXC Technology tæt på at overtage danske EG

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura