Deltag gratis på en af årets store it-konferencer: Tag med på Computerworld Summit 2019

Computerworld slår dørene op for en af årets store it-konferencer for it-professionelle, Computerworld Summit. Tag med og hør om digital transformation, it-sikkerhed og at vælge den rigtige digitale kurs for din organisation.

Artikel top billede

Digitaliseringen er godt på vej til at rykke ud ad it-afdelingen og ind i hele virksomheden, og det er vi nødt til at tage bestik af.

Skal vi for alvor udnytte de mange muligheder, som digitaliseringen rummer, er vi nødt til at lægge it-valgene tæt op ad forretningens strategi - og kende til både de teknologiske muligheder i markedet og de mulige barrierer i organsationen.

Det betyder, at aktive strategiske valg på det digitale område er helt afgørende for succes nu og fremtiden i et omskifteligt, komplekst og foranderligt it-landskab.

Nye teknologiske muligheder kan give dig indsigt samt kant og store kommercielle fordele i forhold til konkurrenterne - hvis du altså har de rigtige kompetencer om bord.

Det handler med andre ord om at forstå, vælge og bruge teknologien rigtigt.

På Computerworld Summit kan du høre meget mere om muligheder, erfaringer og løsninger i markedet.

Computerworld Summit er en af årets store it-konferencer for de it-professionelle. Den finder sted onsdag 6. marts på Radisson Blu Scandinavia i København.

Og du kan komme gratis med og høre oplæg og indlæg fra en lang række spændende talere om blandt andet:

- Valg af løsninger, arkitektur og cloud-strategi.

- Business continuity, backup, antivirus, trusselsvurderinger og sikkerhedskultur i organisationen.

- DevOps og agil udvikling, AI og opgøret med legacy-systemerne.

Vil du med? Se hele det spændende program på Computerworld Summit 2019, hvor du også kan tilmelde dig.

Antallet af pladser er begrænset og forbeholdt it-beslutningstagere og slutbrugere.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura