Deltag gratis på en af årets store it-konferencer: Tag med på Computerworld Summit 2019

Computerworld slår dørene op for en af årets store it-konferencer for it-professionelle, Computerworld Summit. Tag med og hør om digital transformation, it-sikkerhed og at vælge den rigtige digitale kurs for din organisation.

Artikel top billede

Digitaliseringen er godt på vej til at rykke ud ad it-afdelingen og ind i hele virksomheden, og det er vi nødt til at tage bestik af.

Skal vi for alvor udnytte de mange muligheder, som digitaliseringen rummer, er vi nødt til at lægge it-valgene tæt op ad forretningens strategi - og kende til både de teknologiske muligheder i markedet og de mulige barrierer i organsationen.

Det betyder, at aktive strategiske valg på det digitale område er helt afgørende for succes nu og fremtiden i et omskifteligt, komplekst og foranderligt it-landskab.

Nye teknologiske muligheder kan give dig indsigt samt kant og store kommercielle fordele i forhold til konkurrenterne - hvis du altså har de rigtige kompetencer om bord.

Det handler med andre ord om at forstå, vælge og bruge teknologien rigtigt.

På Computerworld Summit kan du høre meget mere om muligheder, erfaringer og løsninger i markedet.

Computerworld Summit er en af årets store it-konferencer for de it-professionelle. Den finder sted onsdag 6. marts på Radisson Blu Scandinavia i København.

Og du kan komme gratis med og høre oplæg og indlæg fra en lang række spændende talere om blandt andet:

- Valg af løsninger, arkitektur og cloud-strategi.

- Business continuity, backup, antivirus, trusselsvurderinger og sikkerhedskultur i organisationen.

- DevOps og agil udvikling, AI og opgøret med legacy-systemerne.

Vil du med? Se hele det spændende program på Computerworld Summit 2019, hvor du også kan tilmelde dig.

Antallet af pladser er begrænset og forbeholdt it-beslutningstagere og slutbrugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S