Deltag gratis på en af årets store it-konferencer: Tag med på Computerworld Summit 2019

Computerworld slår dørene op for en af årets store it-konferencer for it-professionelle, Computerworld Summit. Tag med og hør om digital transformation, it-sikkerhed og at vælge den rigtige digitale kurs for din organisation.

Artikel top billede

Digitaliseringen er godt på vej til at rykke ud ad it-afdelingen og ind i hele virksomheden, og det er vi nødt til at tage bestik af.

Skal vi for alvor udnytte de mange muligheder, som digitaliseringen rummer, er vi nødt til at lægge it-valgene tæt op ad forretningens strategi - og kende til både de teknologiske muligheder i markedet og de mulige barrierer i organsationen.

Det betyder, at aktive strategiske valg på det digitale område er helt afgørende for succes nu og fremtiden i et omskifteligt, komplekst og foranderligt it-landskab.

Nye teknologiske muligheder kan give dig indsigt samt kant og store kommercielle fordele i forhold til konkurrenterne - hvis du altså har de rigtige kompetencer om bord.

Det handler med andre ord om at forstå, vælge og bruge teknologien rigtigt.

På Computerworld Summit kan du høre meget mere om muligheder, erfaringer og løsninger i markedet.

Computerworld Summit er en af årets store it-konferencer for de it-professionelle. Den finder sted onsdag 6. marts på Radisson Blu Scandinavia i København.

Og du kan komme gratis med og høre oplæg og indlæg fra en lang række spændende talere om blandt andet:

- Valg af løsninger, arkitektur og cloud-strategi.

- Business continuity, backup, antivirus, trusselsvurderinger og sikkerhedskultur i organisationen.

- DevOps og agil udvikling, AI og opgøret med legacy-systemerne.

Vil du med? Se hele det spændende program på Computerworld Summit 2019, hvor du også kan tilmelde dig.

Antallet af pladser er begrænset og forbeholdt it-beslutningstagere og slutbrugere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse