Huaweis CFO sagsøger Canadas regering, politi og grænsemyndigheder: Siger hun blev narret

Huaweis CFO trækker Canadas regering, politi og grænsemyndigheder i retten, efter hun før jul blev anholdt - og stadig bliver holdt i varetægt. Hun hævder, at hun blev narret i lufthavnen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, sagsøger både den canadiske regering, det canadiske politi samt de canadiske grænsemyndigheder, efter hun i december i fjor blev anholdt.

Hun hævder, at hun blev tilbageholdt, visiteret og afhørt inden hun fik at vide, at var anholdt.

I søgsmålet bedyrer hun, at den første afhøring af hende af canadisk politi og grænsekontrol blev foretaget under dække af at være et rutinepræget interview af den type, som mange rejsende kender fra lufthavne.

Da hun ikke var klar over, at der var større ting på færde, blev hun derved lokket til at afgive vigtige oplysninger og beviser til de canadiske myndigheder, som hun næppe ville have afgivet, hvis hun havde vist, at de skulle anvendes som bevisførelse i en større sag.

Ifølge søgsmålet gennemfik den canadiske grænsekontrol blandt andet hendes telefon og computer, efter hun havde udleveret password, uden først at have oplyst hende om årsagen til gennemgangen.

Meng Whanzou er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei, og en kendt erhvervsskikkelse i Kina.

Meng Whanzou blev anholdt på baggrund af beskyldninger om, at Huawei brød de amerikanske sanktioner mod Iran ved at fortsætte med at sælge forskellige former for amerikanske komponenter til iranerne.

Tidligere har kinesiske ZTE været tæt på kollaps på grund af en lignende sag.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læs også:

Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS