Huaweis CFO sagsøger Canadas regering, politi og grænsemyndigheder: Siger hun blev narret

Huaweis CFO trækker Canadas regering, politi og grænsemyndigheder i retten, efter hun før jul blev anholdt - og stadig bliver holdt i varetægt. Hun hævder, at hun blev narret i lufthavnen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, sagsøger både den canadiske regering, det canadiske politi samt de canadiske grænsemyndigheder, efter hun i december i fjor blev anholdt.

Hun hævder, at hun blev tilbageholdt, visiteret og afhørt inden hun fik at vide, at var anholdt.

I søgsmålet bedyrer hun, at den første afhøring af hende af canadisk politi og grænsekontrol blev foretaget under dække af at være et rutinepræget interview af den type, som mange rejsende kender fra lufthavne.

Da hun ikke var klar over, at der var større ting på færde, blev hun derved lokket til at afgive vigtige oplysninger og beviser til de canadiske myndigheder, som hun næppe ville have afgivet, hvis hun havde vist, at de skulle anvendes som bevisførelse i en større sag.

Ifølge søgsmålet gennemfik den canadiske grænsekontrol blandt andet hendes telefon og computer, efter hun havde udleveret password, uden først at have oplyst hende om årsagen til gennemgangen.

Meng Whanzou er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei, og en kendt erhvervsskikkelse i Kina.

Meng Whanzou blev anholdt på baggrund af beskyldninger om, at Huawei brød de amerikanske sanktioner mod Iran ved at fortsætte med at sælge forskellige former for amerikanske komponenter til iranerne.

Tidligere har kinesiske ZTE været tæt på kollaps på grund af en lignende sag.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læs også:

Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Customer Support Consultant

    Københavnsområdet

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S