Huaweis CFO sagsøger Canadas regering, politi og grænsemyndigheder: Siger hun blev narret

Huaweis CFO trækker Canadas regering, politi og grænsemyndigheder i retten, efter hun før jul blev anholdt - og stadig bliver holdt i varetægt. Hun hævder, at hun blev narret i lufthavnen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, sagsøger både den canadiske regering, det canadiske politi samt de canadiske grænsemyndigheder, efter hun i december i fjor blev anholdt.

Hun hævder, at hun blev tilbageholdt, visiteret og afhørt inden hun fik at vide, at var anholdt.

I søgsmålet bedyrer hun, at den første afhøring af hende af canadisk politi og grænsekontrol blev foretaget under dække af at være et rutinepræget interview af den type, som mange rejsende kender fra lufthavne.

Da hun ikke var klar over, at der var større ting på færde, blev hun derved lokket til at afgive vigtige oplysninger og beviser til de canadiske myndigheder, som hun næppe ville have afgivet, hvis hun havde vist, at de skulle anvendes som bevisførelse i en større sag.

Ifølge søgsmålet gennemfik den canadiske grænsekontrol blandt andet hendes telefon og computer, efter hun havde udleveret password, uden først at have oplyst hende om årsagen til gennemgangen.

Meng Whanzou er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei, og en kendt erhvervsskikkelse i Kina.

Meng Whanzou blev anholdt på baggrund af beskyldninger om, at Huawei brød de amerikanske sanktioner mod Iran ved at fortsætte med at sælge forskellige former for amerikanske komponenter til iranerne.

Tidligere har kinesiske ZTE været tæt på kollaps på grund af en lignende sag.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læs også:

Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

Jyske Bank

Senior Forretningsudvikler

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job