Huaweis CFO sagsøger Canadas regering, politi og grænsemyndigheder: Siger hun blev narret

Huaweis CFO trækker Canadas regering, politi og grænsemyndigheder i retten, efter hun før jul blev anholdt - og stadig bliver holdt i varetægt. Hun hævder, at hun blev narret i lufthavnen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huaweis CFO, Meng Wanzhou, sagsøger både den canadiske regering, det canadiske politi samt de canadiske grænsemyndigheder, efter hun i december i fjor blev anholdt.

Hun hævder, at hun blev tilbageholdt, visiteret og afhørt inden hun fik at vide, at var anholdt.

I søgsmålet bedyrer hun, at den første afhøring af hende af canadisk politi og grænsekontrol blev foretaget under dække af at være et rutinepræget interview af den type, som mange rejsende kender fra lufthavne.

Da hun ikke var klar over, at der var større ting på færde, blev hun derved lokket til at afgive vigtige oplysninger og beviser til de canadiske myndigheder, som hun næppe ville have afgivet, hvis hun havde vist, at de skulle anvendes som bevisførelse i en større sag.

Ifølge søgsmålet gennemfik den canadiske grænsekontrol blandt andet hendes telefon og computer, efter hun havde udleveret password, uden først at have oplyst hende om årsagen til gennemgangen.

Meng Whanzou er datter af Huaweis grundlægger, Ren Zhengfei, og en kendt erhvervsskikkelse i Kina.

Meng Whanzou blev anholdt på baggrund af beskyldninger om, at Huawei brød de amerikanske sanktioner mod Iran ved at fortsætte med at sælge forskellige former for amerikanske komponenter til iranerne.

Tidligere har kinesiske ZTE været tæt på kollaps på grund af en lignende sag.

Det kan du læse mere om her: USA udsteder totalt forbud: Amerikanske firmaer må ikke sælge produkter til kinesisk it-kæmpe i syv år

Læs også:

Huawei-stifter raser over anholdelse af datter: ”USA vil på ingen måde være i stand til at knuse os”

Huawei-grundlægger afviser blankt spionanklager - og hylder Trump

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S