Danske virksomheder er blandt de mest udsatte for CEO-fraud

Danmark indtager en kedelig top-10 placering, når det kommer til forsøg på email-baseret svindel i form af CEO-fraud. Det viser en ny rapport.

Artikel top billede

Danmark er et af de lande i verden, der er mest udsat for CEO-fraud,
når hackere eksempelvis sender falsk mails fra direktører til ansatte og får dem til at overføre store beløb til udenlandske konti.

Det viser den årlige ‘Security Roundup’-rapport fra it-sikkerhedsselskabet Trend Micro.

Det skriver Version2.

CEO-fraud forekommer næsten altid i form af falske email-henvendelser fra direktør til ansat, og hvis hackeren bare kender direktørens navn, er det relativt let at skabe en falsk email-adresse, der tilsyneladende tilhører chefen.

Læs også: Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med 'CEO-fraud'

Hackerne udnytter de ansattes ønske om at gøre det godt på arbejdet, når den falske direktør for eksempel anmoder om en hasteoverførsel, samt at det er svært at købe et it-sikkerhedsprodukt, der beskytter mod velvilje.

Ifølge rapporten står Danmark for 0,8 procent af alle registrerede forsøg på CEO-fraud i 2018 svarende til en 9. plads.

De mest udsatte lande er ifølge rapporten Australien med 33,9 procent, USA med 29,6 procent og England med 15,1 procent.

I gennemsnit koster det lige under en million kroner per angreb for de ramte virksomheder, lyder det i rapporten.

Læs også: Hold hovedet koldt, selv om det er varmt: Sådan undgår du direktørsvindel i sommerferien

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS