Danske virksomheder er blandt de mest udsatte for CEO-fraud

Danmark indtager en kedelig top-10 placering, når det kommer til forsøg på email-baseret svindel i form af CEO-fraud. Det viser en ny rapport.

Artikel top billede

Danmark er et af de lande i verden, der er mest udsat for CEO-fraud,
når hackere eksempelvis sender falsk mails fra direktører til ansatte og får dem til at overføre store beløb til udenlandske konti.

Det viser den årlige ‘Security Roundup’-rapport fra it-sikkerhedsselskabet Trend Micro.

Det skriver Version2.

CEO-fraud forekommer næsten altid i form af falske email-henvendelser fra direktør til ansat, og hvis hackeren bare kender direktørens navn, er det relativt let at skabe en falsk email-adresse, der tilsyneladende tilhører chefen.

Læs også: Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med 'CEO-fraud'

Hackerne udnytter de ansattes ønske om at gøre det godt på arbejdet, når den falske direktør for eksempel anmoder om en hasteoverførsel, samt at det er svært at købe et it-sikkerhedsprodukt, der beskytter mod velvilje.

Ifølge rapporten står Danmark for 0,8 procent af alle registrerede forsøg på CEO-fraud i 2018 svarende til en 9. plads.

De mest udsatte lande er ifølge rapporten Australien med 33,9 procent, USA med 29,6 procent og England med 15,1 procent.

I gennemsnit koster det lige under en million kroner per angreb for de ramte virksomheder, lyder det i rapporten.

Læs også: Hold hovedet koldt, selv om det er varmt: Sådan undgår du direktørsvindel i sommerferien

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S