Danske virksomheder er blandt de mest udsatte for CEO-fraud

Danmark indtager en kedelig top-10 placering, når det kommer til forsøg på email-baseret svindel i form af CEO-fraud. Det viser en ny rapport.

Artikel top billede

Danmark er et af de lande i verden, der er mest udsat for CEO-fraud,
når hackere eksempelvis sender falsk mails fra direktører til ansatte og får dem til at overføre store beløb til udenlandske konti.

Det viser den årlige ‘Security Roundup’-rapport fra it-sikkerhedsselskabet Trend Micro.

Det skriver Version2.

CEO-fraud forekommer næsten altid i form af falske email-henvendelser fra direktør til ansat, og hvis hackeren bare kender direktørens navn, er det relativt let at skabe en falsk email-adresse, der tilsyneladende tilhører chefen.

Læs også: Tre konkrete råd: Sådan undgår du nemt at blive fuppet med 'CEO-fraud'

Hackerne udnytter de ansattes ønske om at gøre det godt på arbejdet, når den falske direktør for eksempel anmoder om en hasteoverførsel, samt at det er svært at købe et it-sikkerhedsprodukt, der beskytter mod velvilje.

Ifølge rapporten står Danmark for 0,8 procent af alle registrerede forsøg på CEO-fraud i 2018 svarende til en 9. plads.

De mest udsatte lande er ifølge rapporten Australien med 33,9 procent, USA med 29,6 procent og England med 15,1 procent.

I gennemsnit koster det lige under en million kroner per angreb for de ramte virksomheder, lyder det i rapporten.

Læs også: Hold hovedet koldt, selv om det er varmt: Sådan undgår du direktørsvindel i sommerferien

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S