WTO på vej med nye regler for den digitale verdenshandel: IBM jubler

Verdenshandelsorganisationen WTO går i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel.

Artikel top billede

Den internationale handelsorganisation, WTO, er onsdag gået i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel, skriver Børsen.

De nye regler skal fjerne en række barrierer, der i dag forhindrer, at den handlen på tværs af landegrænserne for alvor folder sig ud.

Ifølge avisen har 60 lande indledt ‘dialogen’ om at ‘modernisere reglerne for digital handel og dataudveksling,’ som det hedder.

Til avisen siger cloud-strateg i IBM, Peter Lange, at de nye regler vil kunne få meget stor betydning.

Det skyldes blandt andet, at de meget vel vil kunne føre til friere dataflow for virksomhederne.

"Der er en kæmpe strategisk transformation i gang med cloud og kunstig intelligens. Det skifte er også en del af vores strategi i IBM, og hvis vi skal levere på vores strategi på fuld styrke til vores kunder, bliver vi nødt til at kunne være i Danmark med hele paletten. Men det kan vi ikke i dag, hvor national regulering betyder, vi ikke altid kan sende data ud af landet for at opbevare,” siger han.

Du kan læse mere om denne problematik her: Overblik: Danske kommuner overtræder aftale med staten ved at sende personfølsomme data til udlandet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S