WTO på vej med nye regler for den digitale verdenshandel: IBM jubler

Verdenshandelsorganisationen WTO går i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel.

Artikel top billede

Den internationale handelsorganisation, WTO, er onsdag gået i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel, skriver Børsen.

De nye regler skal fjerne en række barrierer, der i dag forhindrer, at den handlen på tværs af landegrænserne for alvor folder sig ud.

Ifølge avisen har 60 lande indledt ‘dialogen’ om at ‘modernisere reglerne for digital handel og dataudveksling,’ som det hedder.

Til avisen siger cloud-strateg i IBM, Peter Lange, at de nye regler vil kunne få meget stor betydning.

Det skyldes blandt andet, at de meget vel vil kunne føre til friere dataflow for virksomhederne.

"Der er en kæmpe strategisk transformation i gang med cloud og kunstig intelligens. Det skifte er også en del af vores strategi i IBM, og hvis vi skal levere på vores strategi på fuld styrke til vores kunder, bliver vi nødt til at kunne være i Danmark med hele paletten. Men det kan vi ikke i dag, hvor national regulering betyder, vi ikke altid kan sende data ud af landet for at opbevare,” siger han.

Du kan læse mere om denne problematik her: Overblik: Danske kommuner overtræder aftale med staten ved at sende personfølsomme data til udlandet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job