WTO på vej med nye regler for den digitale verdenshandel: IBM jubler

Verdenshandelsorganisationen WTO går i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel.

Artikel top billede

Den internationale handelsorganisation, WTO, er onsdag gået i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel, skriver Børsen.

De nye regler skal fjerne en række barrierer, der i dag forhindrer, at den handlen på tværs af landegrænserne for alvor folder sig ud.

Ifølge avisen har 60 lande indledt ‘dialogen’ om at ‘modernisere reglerne for digital handel og dataudveksling,’ som det hedder.

Til avisen siger cloud-strateg i IBM, Peter Lange, at de nye regler vil kunne få meget stor betydning.

Det skyldes blandt andet, at de meget vel vil kunne føre til friere dataflow for virksomhederne.

"Der er en kæmpe strategisk transformation i gang med cloud og kunstig intelligens. Det skifte er også en del af vores strategi i IBM, og hvis vi skal levere på vores strategi på fuld styrke til vores kunder, bliver vi nødt til at kunne være i Danmark med hele paletten. Men det kan vi ikke i dag, hvor national regulering betyder, vi ikke altid kan sende data ud af landet for at opbevare,” siger han.

Du kan læse mere om denne problematik her: Overblik: Danske kommuner overtræder aftale med staten ved at sende personfølsomme data til udlandet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S