WTO på vej med nye regler for den digitale verdenshandel: IBM jubler

Verdenshandelsorganisationen WTO går i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel.

Artikel top billede

Den internationale handelsorganisation, WTO, er onsdag gået i gang med at formulere nye regler for den digitale verdenshandel, skriver Børsen.

De nye regler skal fjerne en række barrierer, der i dag forhindrer, at den handlen på tværs af landegrænserne for alvor folder sig ud.

Ifølge avisen har 60 lande indledt ‘dialogen’ om at ‘modernisere reglerne for digital handel og dataudveksling,’ som det hedder.

Til avisen siger cloud-strateg i IBM, Peter Lange, at de nye regler vil kunne få meget stor betydning.

Det skyldes blandt andet, at de meget vel vil kunne føre til friere dataflow for virksomhederne.

"Der er en kæmpe strategisk transformation i gang med cloud og kunstig intelligens. Det skifte er også en del af vores strategi i IBM, og hvis vi skal levere på vores strategi på fuld styrke til vores kunder, bliver vi nødt til at kunne være i Danmark med hele paletten. Men det kan vi ikke i dag, hvor national regulering betyder, vi ikke altid kan sende data ud af landet for at opbevare,” siger han.

Du kan læse mere om denne problematik her: Overblik: Danske kommuner overtræder aftale med staten ved at sende personfølsomme data til udlandet

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S