Huawei-topchef vil have indført fælles standarder for it-sikkerhed og verifikation efter massiv kritik: "Det vil gøre verden til et bedre sted"

Bruxelles: Huawei vil have verdens lande og teknologi-leverandører til at formulere fælles standarder for it-sikkerhed. For i dag er forvirringen åbenbart total. "Med fælles standarder vil verden blive et bedre sted," lyder det fra Huawei.

Artikel top billede

Huaweis 'rotating chairman' Ken Hu. (Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor Huawei mener, at vi har brug for fælles standarder
  • Se hvem Huawei mener skal deltage i arbejdet med at formulere ny fælles-regler
  • Læs mere om Huaweis nye 'transparency center'
890
4:30 min
Bruxelles: Kinesiske Huawei vil have verdens teknologi-leverandører til at formulere fælles standarder for it-sikkerhed.

Sådan lyder det fra Huaweis ‘rotating chairman’, Ken Hu, da Huawei tirsdag slog dørene op for et såkaldt ‘transparency center,’ hvor organisationer, politikere, kunder og andre kan få adgang til at kigge selskabets produkter efter i sømmene.

Computerworld var med på besøg i centeret, som kommer til at spille en vigtig rolle i Huaweis bestræbelser på at overbevise omverdenen om, at selskabet er til at regne med.

Det kan du læse mere om her: Huawei slår dørene op for al kildekode, alle protokoller og al hardware i nyt center: Åbner for fuld gennemgang af alle produkter i forsøg på at formilde EU

“Som verdenssamfund mangler vi i både

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job