Ny dom: Uber skal betale 17 millioner kroner for ulovlig taxikørsel

Uber er blevet dømt til at betale 17 millioner krone til de hollandske myndigheder, fordi selskabet har bedrevet ulovlig taxikørsel i landet.

Artikel top billede

Uber er blevet dømt til at betale 17 millioner kroner (2,3 millioner euro) til de hollandske myndigheder, fordi selskabet i årene 2014 og 2015 har drevet ulovlig taxikørsel i landet.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Sagen tager udgangspunkt i Ubers tjeneste Uber Pop, der også var aktiv i Danmark, som giver folk uden taxikørekort og med privatbiler mulighed for via Ubers software at udføre betalt persontransport.

Ifølge nyhedsbureauet er de 17 millioner kroner en kombination af en bøde og en tilbagebetaling af den omsætning som Uber Pop har genereret.

I Danmark har Ubers tjeneste ligeledes udløst en bøderegn. Her stadfæstede landsretten sidste år en dom fra Københavns Byret, hvor fire tidligere Uber-chauffører blev i dømt bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Den danske sag byggede på data, der netop var blevet udleveret via de hollandske myndigheder.

Læs også:
Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos