Ny dom: Uber skal betale 17 millioner kroner for ulovlig taxikørsel

Uber er blevet dømt til at betale 17 millioner krone til de hollandske myndigheder, fordi selskabet har bedrevet ulovlig taxikørsel i landet.

Artikel top billede

Uber er blevet dømt til at betale 17 millioner kroner (2,3 millioner euro) til de hollandske myndigheder, fordi selskabet i årene 2014 og 2015 har drevet ulovlig taxikørsel i landet.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Sagen tager udgangspunkt i Ubers tjeneste Uber Pop, der også var aktiv i Danmark, som giver folk uden taxikørekort og med privatbiler mulighed for via Ubers software at udføre betalt persontransport.

Ifølge nyhedsbureauet er de 17 millioner kroner en kombination af en bøde og en tilbagebetaling af den omsætning som Uber Pop har genereret.

I Danmark har Ubers tjeneste ligeledes udløst en bøderegn. Her stadfæstede landsretten sidste år en dom fra Københavns Byret, hvor fire tidligere Uber-chauffører blev i dømt bøder på 486.500 kroner, 110.000 kroner, 60.000 og 40.000 kroner for brud på taxiloven.

Den danske sag byggede på data, der netop var blevet udleveret via de hollandske myndigheder.

Læs også:
Landsretten fastholder kæmpe bøder til danske Uber-chauffører

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job