Nvidia tæt på rekordopkøb: Vil erobre datacenter-markedet med opkøb til 46 milliarder kroner

Nvidia er klar til at styrke sin position på datacenter-området med et nyt opkøb til 46 milliarder kroner.

Artikel top billede

Den amerikanske chip-producent Nvidia kan være tæt på at foretage selskabets største opkøb nogensinde.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, der rapporterer, at Nvidia angiveligt er tæt på at betale 7 milliarder dollar – eller knap 46 milliarder kroner – for det israelsk-amerikanske selskab Mellanox Technologies.

Budkrig med Intel

Iføge Reuters har Nvidia været kastet ud i regulær budkrig med Intel om overtagelsen af selskabet, der især er specialiseret i at udvikle chips til datacentre.

Nvidias er bedst kendt for at udvikle chips til spil-industrien og har gennem de seneste år lukreret på den stigende interesse for mining af kryptovalutaer samt udsigten til et muligt boom virtual reality-baserede løsninger.

Kryptovalutaernes kollaps betyder dog, at Nvidia er på udkig efter nye potentielle vækstområder, og ifølge Reuters har Nvidia med opkøbet nu planer om at styrke sin position på datacenter-området, der i dag udgør knap en tredjedel af selskabets omsætning.

Læs også:
Prisvenligt Nvidia GTX-grafikkort på vej: Her er det, der kan forventes

IBM frigiver kendt chip-arkitektur: Alle skal kunne udvikle

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S