Nvidia tæt på rekordopkøb: Vil erobre datacenter-markedet med opkøb til 46 milliarder kroner

Nvidia er klar til at styrke sin position på datacenter-området med et nyt opkøb til 46 milliarder kroner.

Artikel top billede

Den amerikanske chip-producent Nvidia kan være tæt på at foretage selskabets største opkøb nogensinde.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, der rapporterer, at Nvidia angiveligt er tæt på at betale 7 milliarder dollar – eller knap 46 milliarder kroner – for det israelsk-amerikanske selskab Mellanox Technologies.

Budkrig med Intel

Iføge Reuters har Nvidia været kastet ud i regulær budkrig med Intel om overtagelsen af selskabet, der især er specialiseret i at udvikle chips til datacentre.

Nvidias er bedst kendt for at udvikle chips til spil-industrien og har gennem de seneste år lukreret på den stigende interesse for mining af kryptovalutaer samt udsigten til et muligt boom virtual reality-baserede løsninger.

Kryptovalutaernes kollaps betyder dog, at Nvidia er på udkig efter nye potentielle vækstområder, og ifølge Reuters har Nvidia med opkøbet nu planer om at styrke sin position på datacenter-området, der i dag udgør knap en tredjedel af selskabets omsætning.

Læs også:
Prisvenligt Nvidia GTX-grafikkort på vej: Her er det, der kan forventes

IBM frigiver kendt chip-arkitektur: Alle skal kunne udvikle

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse