USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Tyskland bliver nu truet med ikke at få del i efterretninger fra den amerikanske regering, hvis Europas største land ikke udelukker at bruge Huawei som leverandør til det kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering har længe advaret sine allierede mod at benytte det kinesiske selskab Huawei som leverandør af særligt 5G-udstyr.

Men nu skærper USA tilsyneladende retorikken og truer Tyskland med at dele langt færre efterretninger med landet, hvis man vælger Huawei til at levere 5G-udstyr til det kommende netværk.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I februar meddelete den tyske regering, at man ikke havde planer om at udelukke den kinesiske leverandør fra at levere udstyr til landet.

De to lande har ifølge CNBC skulle genskabe tilliden efter, at det i 2013 og 2014 kom frem, at NSA aflyttede den tyske kansler Angela Merkel efter Edward Snowdens afsløringer.

Læs mere her: Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Danmark følger sagen tæt

En række lande har allerede udelukket Huawei fra at installere udstyr centralt i infrastrukturen.

Danmark har ikke taget stilling til, om man ønsker at udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere fortalt, at Danmark er opmærksom på problematikken, og at man særligt læner sig op af de engelske myndigheder.

"Vi har også fulgt, hvad gør nære allierede i UK, og det har vi i vidt omfang lagt os op ad. Det, der har været leveret til 4G, bliver afprøvet på et center, som den engelske efterretning driver for at se, om der er uregelmæssigheder i det," fortalte Claus Hjort Frederiksen på et samråd i januar.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Beskyldningerne om, at Huawei spionerede, blev siden afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S