USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Tyskland bliver nu truet med ikke at få del i efterretninger fra den amerikanske regering, hvis Europas største land ikke udelukker at bruge Huawei som leverandør til det kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering har længe advaret sine allierede mod at benytte det kinesiske selskab Huawei som leverandør af særligt 5G-udstyr.

Men nu skærper USA tilsyneladende retorikken og truer Tyskland med at dele langt færre efterretninger med landet, hvis man vælger Huawei til at levere 5G-udstyr til det kommende netværk.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I februar meddelete den tyske regering, at man ikke havde planer om at udelukke den kinesiske leverandør fra at levere udstyr til landet.

De to lande har ifølge CNBC skulle genskabe tilliden efter, at det i 2013 og 2014 kom frem, at NSA aflyttede den tyske kansler Angela Merkel efter Edward Snowdens afsløringer.

Læs mere her: Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Danmark følger sagen tæt

En række lande har allerede udelukket Huawei fra at installere udstyr centralt i infrastrukturen.

Danmark har ikke taget stilling til, om man ønsker at udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere fortalt, at Danmark er opmærksom på problematikken, og at man særligt læner sig op af de engelske myndigheder.

"Vi har også fulgt, hvad gør nære allierede i UK, og det har vi i vidt omfang lagt os op ad. Det, der har været leveret til 4G, bliver afprøvet på et center, som den engelske efterretning driver for at se, om der er uregelmæssigheder i det," fortalte Claus Hjort Frederiksen på et samråd i januar.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Beskyldningerne om, at Huawei spionerede, blev siden afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS