USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Tyskland bliver nu truet med ikke at få del i efterretninger fra den amerikanske regering, hvis Europas største land ikke udelukker at bruge Huawei som leverandør til det kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering har længe advaret sine allierede mod at benytte det kinesiske selskab Huawei som leverandør af særligt 5G-udstyr.

Men nu skærper USA tilsyneladende retorikken og truer Tyskland med at dele langt færre efterretninger med landet, hvis man vælger Huawei til at levere 5G-udstyr til det kommende netværk.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I februar meddelete den tyske regering, at man ikke havde planer om at udelukke den kinesiske leverandør fra at levere udstyr til landet.

De to lande har ifølge CNBC skulle genskabe tilliden efter, at det i 2013 og 2014 kom frem, at NSA aflyttede den tyske kansler Angela Merkel efter Edward Snowdens afsløringer.

Læs mere her: Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Danmark følger sagen tæt

En række lande har allerede udelukket Huawei fra at installere udstyr centralt i infrastrukturen.

Danmark har ikke taget stilling til, om man ønsker at udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere fortalt, at Danmark er opmærksom på problematikken, og at man særligt læner sig op af de engelske myndigheder.

"Vi har også fulgt, hvad gør nære allierede i UK, og det har vi i vidt omfang lagt os op ad. Det, der har været leveret til 4G, bliver afprøvet på et center, som den engelske efterretning driver for at se, om der er uregelmæssigheder i det," fortalte Claus Hjort Frederiksen på et samråd i januar.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Beskyldningerne om, at Huawei spionerede, blev siden afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS