USA truer Tyskland med at hemmeligholde oplysninger hvis landet ikke udelukker Huawei

Tyskland bliver nu truet med ikke at få del i efterretninger fra den amerikanske regering, hvis Europas største land ikke udelukker at bruge Huawei som leverandør til det kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske regering har længe advaret sine allierede mod at benytte det kinesiske selskab Huawei som leverandør af særligt 5G-udstyr.

Men nu skærper USA tilsyneladende retorikken og truer Tyskland med at dele langt færre efterretninger med landet, hvis man vælger Huawei til at levere 5G-udstyr til det kommende netværk.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

I februar meddelete den tyske regering, at man ikke havde planer om at udelukke den kinesiske leverandør fra at levere udstyr til landet.

De to lande har ifølge CNBC skulle genskabe tilliden efter, at det i 2013 og 2014 kom frem, at NSA aflyttede den tyske kansler Angela Merkel efter Edward Snowdens afsløringer.

Læs mere her: Spion-fiasko: Én it-mand kendte alle hemmeligheder i verden

Danmark følger sagen tæt

En række lande har allerede udelukket Huawei fra at installere udstyr centralt i infrastrukturen.

Danmark har ikke taget stilling til, om man ønsker at udelukke Huawei fra at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere fortalt, at Danmark er opmærksom på problematikken, og at man særligt læner sig op af de engelske myndigheder.

"Vi har også fulgt, hvad gør nære allierede i UK, og det har vi i vidt omfang lagt os op ad. Det, der har været leveret til 4G, bliver afprøvet på et center, som den engelske efterretning driver for at se, om der er uregelmæssigheder i det," fortalte Claus Hjort Frederiksen på et samråd i januar.

I 2013 indgik TDC en aftale med Huawei på fire milliarder kroner om at drive og levere udstyr til TDC’s mobilnet.

Det kan du læse mere om her: TDC indgår milliardkontrakt med omstridt it-firma

Beskyldningerne om, at Huawei spionerede, blev siden afvist af Center for Cybersikkerhed. Faktisk mente man, at cybersikkerheden er blevet højnet af aftalen med Huawei.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S