Vestager om tvangsopsplitning af tech-giganterne: "Det er absolut sidste udvej"

Det vil være absolut sidste vej at tvangsopsplitte de store tech-giganter. Det slår EU-kommissær Margrethe Vestager nu fast i et interview.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) mener ikke, at store tech-giganter som Facebook, Amazon og Google skal tvangsopdeles, hvilket ellers for nylig er blevet foreslået af den amerikanske politiker og præsidentkandidat Elizabeth Warren.

Under den store tech-konference SXSW, der i øjeblikket løber af stablen i den amerikanske by Austin, slog Margrethe Vestager i en samtale med den amerikanske tech-journalist Kara Swisher fast, at tvangsopdelinger ikke er noget, som EU-kommissionen som udgangspunkt er tilhænger af.

”Set fra et europæisk perspektiv vil det være absolut sidste udvej,” sagde den danske EU-kommissær ifølge Techcrunch og tilføjede:

”Det er et meget vidtrækkende indgreb at tvangsopdele et selskab og på den måde opbryde et privat selskab. Det vil kræve, at du har meget stærke argumenter for, at du med det tiltag vil skabe bedre resultater for forbrugerne, end du vil kunne med andre tiltag.”

Fastholder europæisk kurs

I stedet argumenterer Margrethe Vestager for, at den europæiske model med at fastsætte regler for persondata, føre monopolretssager og udstede bøder til selskaber, der misbruger deres dominerende markedsposition, er en bedre fremgangsmåde.

”Det er vores forhåbning, at det vil skabe en mere fair markedsplads, hvor ingen misbruger deres dominerende position, og hvor mindre selskaber har en fair mulighed. For måske er det blandt de mindre selskaber, at vi finder det næste store selskab med den næste gode idé til forbrugerne,” sagde hun til SXSW ifølge Techcrunch.

Skal tvinges til datadeling

I et interview med Computerworld tidligere på året slog Margrethe Vestager desuden til lyd for, at tech-giganterne i højere grad skulle dele deres data med konkurrenterne.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket foregår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde hun til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Security Consultant (GRC)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S