Vestager om tvangsopsplitning af tech-giganterne: "Det er absolut sidste udvej"

Det vil være absolut sidste vej at tvangsopsplitte de store tech-giganter. Det slår EU-kommissær Margrethe Vestager nu fast i et interview.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) mener ikke, at store tech-giganter som Facebook, Amazon og Google skal tvangsopdeles, hvilket ellers for nylig er blevet foreslået af den amerikanske politiker og præsidentkandidat Elizabeth Warren.

Under den store tech-konference SXSW, der i øjeblikket løber af stablen i den amerikanske by Austin, slog Margrethe Vestager i en samtale med den amerikanske tech-journalist Kara Swisher fast, at tvangsopdelinger ikke er noget, som EU-kommissionen som udgangspunkt er tilhænger af.

”Set fra et europæisk perspektiv vil det være absolut sidste udvej,” sagde den danske EU-kommissær ifølge Techcrunch og tilføjede:

”Det er et meget vidtrækkende indgreb at tvangsopdele et selskab og på den måde opbryde et privat selskab. Det vil kræve, at du har meget stærke argumenter for, at du med det tiltag vil skabe bedre resultater for forbrugerne, end du vil kunne med andre tiltag.”

Fastholder europæisk kurs

I stedet argumenterer Margrethe Vestager for, at den europæiske model med at fastsætte regler for persondata, føre monopolretssager og udstede bøder til selskaber, der misbruger deres dominerende markedsposition, er en bedre fremgangsmåde.

”Det er vores forhåbning, at det vil skabe en mere fair markedsplads, hvor ingen misbruger deres dominerende position, og hvor mindre selskaber har en fair mulighed. For måske er det blandt de mindre selskaber, at vi finder det næste store selskab med den næste gode idé til forbrugerne,” sagde hun til SXSW ifølge Techcrunch.

Skal tvinges til datadeling

I et interview med Computerworld tidligere på året slog Margrethe Vestager desuden til lyd for, at tech-giganterne i højere grad skulle dele deres data med konkurrenterne.

Ifølge Margrethe Vestager er det en af de mest interessante diskussioner, som i øjeblikket foregår i EU.

"Der mangler veje til at udøve vores dataejerskab på. Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre," sagde hun til Computerworld.

Læs også: Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S