Danske Askcody får for tredje gang på to år tilført stort millionbeløb

Askcody får tilført et tocifret millionbeløb fra en dansk venturekapitalfond. Pengene skal bruges til at booste selskabets internationale ekspansion.

Artikel top billede

Det danske it-firma Askcody, der udvikler software til mødebooking, har fået tilført et tocifret millionbeløb fra den danske venturefond Promentum Equity Partners.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

Selskabets tjeneste bliver allerede i dag anvendt i Europa samt USA og Canada, og den nye kapitaltilførelse skal ifølge AskCodys administrerende direktør Allan Mørch investeres i yderligere international ekspansion.

Går efter tocifret omsætningsvækst

Målet er ifølge Allan Mørch at nå en tocifret omsætningsvækst i løbet af de kommende tre år.

”Vi er meget ydmyge over den tillid, som investorerne viser os. Vi ved også, at ingen af dem smider kloge penge efter dumme virksomheder. Derfor forvalter vi tilliden med største omhu, og vi har lagt en klar strategi for, hvordan vi skal fortsætte og ikke mindst øge væksten. Alle virksomheder over hele verden holder møder, og selvom vi ikke ønsker at være noget for dem alle, har vi et enormt vækstpotentiale, som vi er godt i gang med at indfri,” siger han ifølge en pressemeddelelse.

Flere store kapitaltilførelser

Askcody har i gennem de seneste år fået adskillige store kapitaltilførelser.

Sidste år fik tjenesten tilført 10 millioner kroner fra Vækstfonden og Nordjyske Bank, og i 2017 investerede Promentum Equity Partners ligeledes et tocifret millionbeløb i tjenesten.

Promentum Equity Partners er en dansk kapitalfond, der har en række kendte danske it-folk ombord. János Flösser, der er en af stifterne af den danske spilsucces IO Interactive, er seniorpartner i fonden, mens David Helgason, der er medstifter af Unity sidder i fondens investeringskomite.

Læs også: Første USA-fremstød bar ikke frugt - nu forsøger danske AskCody sig igen på et helt nyt område: "Det er brandvarmt"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job