Skats EFI-afløser er snart klar til at indkradse milliarder af kroner i skattegæld

Det nye inddrivelsessystem PSRM fra Skat kan være klar til brug inden månedens udgang.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM vil være klar til brug inden udgangen af marts.

Det skriver det danske it-medie Version2 på baggrund af en styregrupperapport fra projektgruppen Implementeringscenter for Inddrivelse, som mediet har fået aktindsigt i.

”Det er mellem Skattestyrelsen og Udviklings- og Forenklingsstyrelsen besluttet, at go live ikke bliver i december 2018. Endelig go live forventes i Q1 2019. Den præcise dato afventer,” står der ifølge Version 2 i styregrupperapporten.

Læs også: Få overblikket: Her er alle de nye it-satsninger hos Skat

PSRM-systemet er afløseren for Skats kuldsejlede og skandaleramte EFI-system, der blev skrottet i 2015.

Og ifølge Version2 kan PSRM tages i brug så snart, at opkrævningssystemet Kobra, der er et af i alt tre store opkrævningssystemer fra Skat, kan blive tilsluttet PSRM, hvilket ventes at ske inden udgang af årets første kvartal.

Indkræver milliarder af kroner

Kobra-systemet er et af Skats ældre it-systemer, som har til opgave at indkræve personskatter, og ifølge Version2 opkræver Kobra årligt skatter for 30 milliarder kroner.

Berlingske har tidligere beskrevet, at et af problemerne med EFI-system netop var, at det havde problemer med at kommunikere med det aldrende Kobra-system, hvilket blandt andet førte til, at flere danskere pludselig fik opskrevet deres skattegæld.

Det er tidligere blevet vurderet, at den samlede regning for EFI-systemets erstatning vil løbe op i 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S