Skats EFI-afløser er snart klar til at indkradse milliarder af kroner i skattegæld

Det nye inddrivelsessystem PSRM fra Skat kan være klar til brug inden månedens udgang.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM vil være klar til brug inden udgangen af marts.

Det skriver det danske it-medie Version2 på baggrund af en styregrupperapport fra projektgruppen Implementeringscenter for Inddrivelse, som mediet har fået aktindsigt i.

”Det er mellem Skattestyrelsen og Udviklings- og Forenklingsstyrelsen besluttet, at go live ikke bliver i december 2018. Endelig go live forventes i Q1 2019. Den præcise dato afventer,” står der ifølge Version 2 i styregrupperapporten.

Læs også: Få overblikket: Her er alle de nye it-satsninger hos Skat

PSRM-systemet er afløseren for Skats kuldsejlede og skandaleramte EFI-system, der blev skrottet i 2015.

Og ifølge Version2 kan PSRM tages i brug så snart, at opkrævningssystemet Kobra, der er et af i alt tre store opkrævningssystemer fra Skat, kan blive tilsluttet PSRM, hvilket ventes at ske inden udgang af årets første kvartal.

Indkræver milliarder af kroner

Kobra-systemet er et af Skats ældre it-systemer, som har til opgave at indkræve personskatter, og ifølge Version2 opkræver Kobra årligt skatter for 30 milliarder kroner.

Berlingske har tidligere beskrevet, at et af problemerne med EFI-system netop var, at det havde problemer med at kommunikere med det aldrende Kobra-system, hvilket blandt andet førte til, at flere danskere pludselig fik opskrevet deres skattegæld.

Det er tidligere blevet vurderet, at den samlede regning for EFI-systemets erstatning vil løbe op i 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS