Skats EFI-afløser er snart klar til at indkradse milliarder af kroner i skattegæld

Det nye inddrivelsessystem PSRM fra Skat kan være klar til brug inden månedens udgang.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM vil være klar til brug inden udgangen af marts.

Det skriver det danske it-medie Version2 på baggrund af en styregrupperapport fra projektgruppen Implementeringscenter for Inddrivelse, som mediet har fået aktindsigt i.

”Det er mellem Skattestyrelsen og Udviklings- og Forenklingsstyrelsen besluttet, at go live ikke bliver i december 2018. Endelig go live forventes i Q1 2019. Den præcise dato afventer,” står der ifølge Version 2 i styregrupperapporten.

Læs også: Få overblikket: Her er alle de nye it-satsninger hos Skat

PSRM-systemet er afløseren for Skats kuldsejlede og skandaleramte EFI-system, der blev skrottet i 2015.

Og ifølge Version2 kan PSRM tages i brug så snart, at opkrævningssystemet Kobra, der er et af i alt tre store opkrævningssystemer fra Skat, kan blive tilsluttet PSRM, hvilket ventes at ske inden udgang af årets første kvartal.

Indkræver milliarder af kroner

Kobra-systemet er et af Skats ældre it-systemer, som har til opgave at indkræve personskatter, og ifølge Version2 opkræver Kobra årligt skatter for 30 milliarder kroner.

Berlingske har tidligere beskrevet, at et af problemerne med EFI-system netop var, at det havde problemer med at kommunikere med det aldrende Kobra-system, hvilket blandt andet førte til, at flere danskere pludselig fik opskrevet deres skattegæld.

Det er tidligere blevet vurderet, at den samlede regning for EFI-systemets erstatning vil løbe op i 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS