Skats EFI-afløser er snart klar til at indkradse milliarder af kroner i skattegæld

Det nye inddrivelsessystem PSRM fra Skat kan være klar til brug inden månedens udgang.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM vil være klar til brug inden udgangen af marts.

Det skriver det danske it-medie Version2 på baggrund af en styregrupperapport fra projektgruppen Implementeringscenter for Inddrivelse, som mediet har fået aktindsigt i.

”Det er mellem Skattestyrelsen og Udviklings- og Forenklingsstyrelsen besluttet, at go live ikke bliver i december 2018. Endelig go live forventes i Q1 2019. Den præcise dato afventer,” står der ifølge Version 2 i styregrupperapporten.

Læs også: Få overblikket: Her er alle de nye it-satsninger hos Skat

PSRM-systemet er afløseren for Skats kuldsejlede og skandaleramte EFI-system, der blev skrottet i 2015.

Og ifølge Version2 kan PSRM tages i brug så snart, at opkrævningssystemet Kobra, der er et af i alt tre store opkrævningssystemer fra Skat, kan blive tilsluttet PSRM, hvilket ventes at ske inden udgang af årets første kvartal.

Indkræver milliarder af kroner

Kobra-systemet er et af Skats ældre it-systemer, som har til opgave at indkræve personskatter, og ifølge Version2 opkræver Kobra årligt skatter for 30 milliarder kroner.

Berlingske har tidligere beskrevet, at et af problemerne med EFI-system netop var, at det havde problemer med at kommunikere med det aldrende Kobra-system, hvilket blandt andet førte til, at flere danskere pludselig fik opskrevet deres skattegæld.

Det er tidligere blevet vurderet, at den samlede regning for EFI-systemets erstatning vil løbe op i 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S