Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) hos regeringens disruptionråd, der er idemagerne bag det digitale topmøde

Erhvervslivet jubler over regeringens AI-strategi: Men den mangler en væsentlig detalje

Digitalt Topmøde: Der var stor glæde over regeringens strategi for kunstig intelligens fra dansk erhvervsliv. Men der mangler alligevel en væsentlig detalje, hvis Danmark skal lykkedes med at få sine teknologier ud i verden.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor dansk erhvervsliv er så glade for regeringens strategi for kunstig intelligens
  • Svar på hvad erhvervslivet alligevel mangler i regeringens strategi
730
3:45 min
Torsdag var en lang række ministre og erhvervsledere samlet i København til regeringens første Digitale Topmøde.

Mødet var arrangeret af regeringens omdiskuterede disruptionråd, og blev benyttet af Lars Løkke Rasmussen og hans ministre til at præsentere regeringens strategi for kunstig intelligens.

En strategi, der blev taget vel imod fra dansk erhvervsliv, der roser regeringens initiativ for at være en smule på forkant med udviklingen.

“Det er den helt rigtige retning. Det er fantastis

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for