Efter massivt hack og svindel: Bitcoin-baronen bag Mt. Gox dømt

I 2014 mistede krypovaluta-børsen Mt. Gox bitcoins for 500 millioner dollars. Nu er ejeren dømt for svindel.

Artikel top billede

3. januar 2009, for lidt over 10 siden, kom den første bitcoin til verden. Og den første af de såkaldte kryptovalutaer blev født.Siden har bølgerne gået højt omkring både bitcoin og de øvrige kryptovalutaer. Både fordi værdien af valutaerne er rutsjet op og ned - og fordi kryptovalutaers anonyme og uregulerede natur også har tiltrukket folk med hang til lyssky aktiviteter.

En af dem, den 33-årige franskmand Mark Karpeles, blev i går idømt 2½ års fængsel i Tokyo. Dommen var dog betinget, så Karpeles vil kun se indersiden af et japansk fængsel hvis han begår kriminalitet inden for de næste fire år.

Det skriver Bloomberg i en reportage fra retten i Tokyo.

Mark Karpeles stod i spidsen for kryptovaluta-børsen Mt. Gox da den blev angrebet tilbage i 2014, hvilket ledte til et tab på 850.000 bitcoins, hvad der ifølge Bloomberg svarer til 500 millioner dollars i datidens kurs.

Mt. Gox, var senere i stand til at få en fjerdedel af forsvundne midler tilbage. Men Karpeles, som blev kaldt for ”Baron of Bitcoin” havde, ifølge den japanske anklager, i mellemtiden fusket med Mt. Gox-regnskaberne for at dække over det massive tab.

Mark Karpeles har under hele retssagen fastholdt sin uskyld.

Læs også: Det er præcist 10 år siden, at den første bitcoin så dagens lys – bliver den omstridte kryptovaluta nogensinde stueren?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics