Efter massivt hack og svindel: Bitcoin-baronen bag Mt. Gox dømt

I 2014 mistede krypovaluta-børsen Mt. Gox bitcoins for 500 millioner dollars. Nu er ejeren dømt for svindel.

Artikel top billede

3. januar 2009, for lidt over 10 siden, kom den første bitcoin til verden. Og den første af de såkaldte kryptovalutaer blev født.Siden har bølgerne gået højt omkring både bitcoin og de øvrige kryptovalutaer. Både fordi værdien af valutaerne er rutsjet op og ned - og fordi kryptovalutaers anonyme og uregulerede natur også har tiltrukket folk med hang til lyssky aktiviteter.

En af dem, den 33-årige franskmand Mark Karpeles, blev i går idømt 2½ års fængsel i Tokyo. Dommen var dog betinget, så Karpeles vil kun se indersiden af et japansk fængsel hvis han begår kriminalitet inden for de næste fire år.

Det skriver Bloomberg i en reportage fra retten i Tokyo.

Mark Karpeles stod i spidsen for kryptovaluta-børsen Mt. Gox da den blev angrebet tilbage i 2014, hvilket ledte til et tab på 850.000 bitcoins, hvad der ifølge Bloomberg svarer til 500 millioner dollars i datidens kurs.

Mt. Gox, var senere i stand til at få en fjerdedel af forsvundne midler tilbage. Men Karpeles, som blev kaldt for ”Baron of Bitcoin” havde, ifølge den japanske anklager, i mellemtiden fusket med Mt. Gox-regnskaberne for at dække over det massive tab.

Mark Karpeles har under hele retssagen fastholdt sin uskyld.

Læs også: Det er præcist 10 år siden, at den første bitcoin så dagens lys – bliver den omstridte kryptovaluta nogensinde stueren?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S