Efter massivt hack og svindel: Bitcoin-baronen bag Mt. Gox dømt

I 2014 mistede krypovaluta-børsen Mt. Gox bitcoins for 500 millioner dollars. Nu er ejeren dømt for svindel.

Artikel top billede

3. januar 2009, for lidt over 10 siden, kom den første bitcoin til verden. Og den første af de såkaldte kryptovalutaer blev født.Siden har bølgerne gået højt omkring både bitcoin og de øvrige kryptovalutaer. Både fordi værdien af valutaerne er rutsjet op og ned - og fordi kryptovalutaers anonyme og uregulerede natur også har tiltrukket folk med hang til lyssky aktiviteter.

En af dem, den 33-årige franskmand Mark Karpeles, blev i går idømt 2½ års fængsel i Tokyo. Dommen var dog betinget, så Karpeles vil kun se indersiden af et japansk fængsel hvis han begår kriminalitet inden for de næste fire år.

Det skriver Bloomberg i en reportage fra retten i Tokyo.

Mark Karpeles stod i spidsen for kryptovaluta-børsen Mt. Gox da den blev angrebet tilbage i 2014, hvilket ledte til et tab på 850.000 bitcoins, hvad der ifølge Bloomberg svarer til 500 millioner dollars i datidens kurs.

Mt. Gox, var senere i stand til at få en fjerdedel af forsvundne midler tilbage. Men Karpeles, som blev kaldt for ”Baron of Bitcoin” havde, ifølge den japanske anklager, i mellemtiden fusket med Mt. Gox-regnskaberne for at dække over det massive tab.

Mark Karpeles har under hele retssagen fastholdt sin uskyld.

Læs også: Det er præcist 10 år siden, at den første bitcoin så dagens lys – bliver den omstridte kryptovaluta nogensinde stueren?

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS