Nets scorer milliardaftale: Skal levere afløseren til nem-ID

Betalingsmastodonten Nets vinder udbuddet om ’MitID’, afløseren til nem-ID.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Betalingsgiganten Nets, som i dag står bag blandt andet Dankortet og Betalingsservice, vinder et milliardudbud om afløseren til id-løsningen nem-ID.

Med den nye aftale sikres et afgørende skridt på vejen mod en fremtidssikret digital identitetsinfrastruktur på tværs af den offentlige og private sektor i Danmark, lyder det fra digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

"Med MitID sørger vi for, at den nationale, digitale infrastruktur også fremadrettet vil være et stærkt fundament for det digitale Danmark. Samtidig sikrer vi, at brugerne fortsat kun har ét sikkert, digitalt ID, som de er trygge ved at bruge. Det er en vigtig brik i den gode relation mellem offentlige myndigheder, borgere og virksomheder," siger direktør i Digitaliseringsstyrelsen, Rikke Hougaard Zeberg.

Farvel til nøglekortet

Med den nye ID-løsning, vil brugerne primært benytte MitID via en app, i lighed med NemID's eksisterende Nøgleapp. Dertil kommer en række fysiske identifikationsmidler, som skal imødekomme forskellige specifikke behov.

Med MitID's debut vil det fysiske Nøglekortet udfases.

MitID vil fungere overalt i EU, hvor det vil kunne benyttes hos andre europæiske landes offentlige e-services.

De virksomheder der i dag benytter NemID til Erhverv, vil fremover kunne samle alle aftaler i en NemLog-in.

Med MitID vil medarbejdere kunne bruge deres private MitID på deres arbejdsplads eller forening.

Nets forgyldes

I den nye aftale skal Nets varetage udvikling og drift af Nem-ID over en tiårig periode med mulighed for forlængelse i to år.

MitID-kontrakten har en samlet værdi på 939 millioner kroner. Nets DanID A/S er blevet vurderet til at være bedst blandt bud fra DXC og Gemalto.

Digitaliseringstyrelsen meddeler, at Nets er blevet valgt ud fra en omhyggelig vurdering baseret på objektive kriterier som kvalitet, leveringssikkerhed og pris.

MitID vil i følge planen debutere i sommeren 2021, hvor en overgangsperiode på ni måneder igangsættes. Her vil begge både MitId og NemID fungere samtidigt, mens Nem-ID brugere flyttes over til MitID.

Se også: Nets DanID vinder kæmpekontrakt til kvart milliard kroner: Skal levere næste NemLogin-løsning til danskerne

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S