Nets scorer milliardaftale: Skal levere afløseren til nem-ID

Betalingsmastodonten Nets vinder udbuddet om ’MitID’, afløseren til nem-ID.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Betalingsgiganten Nets, som i dag står bag blandt andet Dankortet og Betalingsservice, vinder et milliardudbud om afløseren til id-løsningen nem-ID.

Med den nye aftale sikres et afgørende skridt på vejen mod en fremtidssikret digital identitetsinfrastruktur på tværs af den offentlige og private sektor i Danmark, lyder det fra digitaliseringsstyrelsen i en pressemeddelelse.

"Med MitID sørger vi for, at den nationale, digitale infrastruktur også fremadrettet vil være et stærkt fundament for det digitale Danmark. Samtidig sikrer vi, at brugerne fortsat kun har ét sikkert, digitalt ID, som de er trygge ved at bruge. Det er en vigtig brik i den gode relation mellem offentlige myndigheder, borgere og virksomheder," siger direktør i Digitaliseringsstyrelsen, Rikke Hougaard Zeberg.

Farvel til nøglekortet

Med den nye ID-løsning, vil brugerne primært benytte MitID via en app, i lighed med NemID's eksisterende Nøgleapp. Dertil kommer en række fysiske identifikationsmidler, som skal imødekomme forskellige specifikke behov.

Med MitID's debut vil det fysiske Nøglekortet udfases.

MitID vil fungere overalt i EU, hvor det vil kunne benyttes hos andre europæiske landes offentlige e-services.

De virksomheder der i dag benytter NemID til Erhverv, vil fremover kunne samle alle aftaler i en NemLog-in.

Med MitID vil medarbejdere kunne bruge deres private MitID på deres arbejdsplads eller forening.

Nets forgyldes

I den nye aftale skal Nets varetage udvikling og drift af Nem-ID over en tiårig periode med mulighed for forlængelse i to år.

MitID-kontrakten har en samlet værdi på 939 millioner kroner. Nets DanID A/S er blevet vurderet til at være bedst blandt bud fra DXC og Gemalto.

Digitaliseringstyrelsen meddeler, at Nets er blevet valgt ud fra en omhyggelig vurdering baseret på objektive kriterier som kvalitet, leveringssikkerhed og pris.

MitID vil i følge planen debutere i sommeren 2021, hvor en overgangsperiode på ni måneder igangsættes. Her vil begge både MitId og NemID fungere samtidigt, mens Nem-ID brugere flyttes over til MitID.

Se også: Nets DanID vinder kæmpekontrakt til kvart milliard kroner: Skal levere næste NemLogin-løsning til danskerne

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S